Gündem

I. Mahmut Dönemi Islahatları Nelerdir?

Osmanlı Devleti’nde I. Mahmut, devletin içinde bulunduğu durumun farkına varmış ve ilk kez batı tarzında askeri ıslahatlar yapmıştır. I. Mahmut, reformist padişahlar arasında önemli bir kişiliktir. Peki I. Mahmut döneminde yapılan ıslahatlar nelerdir? I. Mahmut dönemindeki ıslahatların genel özellikleri nelerdir?

I. Mahmut Kimdir?

I. Mahmut, Osmanlı Devleti’nde Gerileme Döneminin ikinci padişahıdır. I. Mahmut, 1730-1754 yılları arasında tahtta kalmıştır.

I. Mahmut Dönemi Islahatlar

1. Bu dönemde ilk kez Batı tarzında askeri ıslahatlar yapılmıştır.

2. Yine bu dönemde Osmanlı Devleti’ne yabancı uzmanlar getirilmiş ve bu uzmanlardan çeşitli konularda yararlanılmak istenmiştir.

3. Bu kapsamda Avrupa’dan Osmanlı Devleti’ne getirilen ilk kişi Fransız asıllı Conte de Boneval’dir. Boneval, daha sonra Humbaracı Ahmet ismini almış ve Humbaracı Ocağı’nın başına getirilmiştir.

4. Birinci Mahmut döneminde teknik ve askeri personel istihdamı kapsamında Hendeshane kurulmuştur. Aynı zamanda bu okul, açılan ilk teknik askeri okuldur.

5. Avrupa’nın askeri düzeni örnek alınarak Osmanlı ordusu; bölük, tabur ve alay gibi sınıflara ayrılmıştır.

6. I. Mahmut döneminde Mimar Mustafa Ağa ve Mimar Simeon Kalfa tarafından Nur-u Osmaniye Camii’nin inşasına başlanmıştır. Fakat caminin inşası III. Osman döneminde tamamlanmıştır. Nur-u Osmaniye Camisi, Barok tarzı mimarinin ilk örneğidir.

7. Bu dönemde eğitim alanında köklü reformlar yapılmamış fakat Ayasofya ve Aşir Efendi Kütüphanesi kurulmuştur.

8. Bu dönemde, Osmanlı Devleti’nin “ilk madalyası”’hazırlanmıştır.

9. Aynı zamanda I. Mahmut, şiirlerinde Sebkati mahlasını kullanmıştır.

(Detaylı bilgi için “Osmanlı Devleti’nde Padişahların Mahlasları” yazısını okuyabilirsiniz).

Osmanlı Devleti’nde Padişahların Kullandığı Mahlaslar Nelerdir?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds