Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi

I. Moskova Konferansı Nedir?

İkinci Dünya Savaşı devam ederken ve İkinci Dünya Savaşı sürerken yapılan 10’a yakın konferans bulunmaktadır. Bu konferanslardan bazıları Türkiye Cumhuriyeti’ni ilgilendirirken bazıları ilgilendirmemiştir. Öte yandan bazı konferanslar, diğerlerine göre daha önem arz etmiştir. Bu konferanslardan biri de I. Moskova Konferansı’dır. Peki I. Moskova Konferansı Nedir? Konferansta alınan kararlar nelerdir? İşte tüm yönleriyle I. Moskova Konferansı. 

I. Moskova Konferansı 

Tarih: Ekim 1943 

Taraflar:

• İngiltere (Anthony Eden) 

• Amerika Birleşik Devletleri (Cordell Hull) 

• Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (Molotov) 

• Çin 

I. Moskova Konferansı’nda Alınan Kararlar 

• Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB), Almanya’ya karşı net bir üstünlük sağlayana değin savaşacak. 

• Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği, savaştan sonra kurulacak olan yeni bir uluslararası örgütü destekleyecek. 

• Almanya’nın işgal ettiği ilk ülkelerden biri olan Avusturya, dost bir ülke olarak kabul edilecek ve savaştan sonra kendisiyle bir barış antlaşması yapılmayacak. 

• Kurtarılmış Avrupa Deklarasyonu olarak bilinen bildirgeye göre Almanya’da Nazizm; İtalya’da Faşizm gibi ideolojiler tasfiye edilecek. 

• Türkiye’den 1943 yılının sonlarına doğru savaşa girmesi istenecek ve Türkiye’den hava sahasının kullanımı konusunda bir talepte bulunulacak. 

• Savaş suçluları etkin bir şekilde yargılanıp cezalandırılacak. 

I. Moskova Konferansı’nın Önemi 

Bu konferans, savaş sonrası düzeni konu edinen ilk resmi toplantı olma özelliği taşımaktadır. 

Önemli Nokta 

II. Dünya Savaşı esnasında, Milletler Cemiyeti’nin savaş sonrasında da faaliyet göstereceği düşünülmüş fakat Milletler Cemiyeti, uluslararası alanda tüm saygınlığını yitirmişti. Amerika Birleşik Devletleri, Milletler Cemiyeti’ne üye değildi ve kendi ekseni etrafında kurulacak yeni bir örgütün kurulmasını istiyordu. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ise Finlandiya’ya saldırması nedeniyle Milletler Cemiyeti’nden ihraç edilmişti. Bu nedenlerden ötürü, Moskova’da yeni bir örgütün kurulması yönünde mutabakata varıldı. Konferansın “Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği, savaştan sonra kurulacak olan yeni bir uluslararası örgütü destekleyecek.” maddesi, BM’nin sinyali niteliği taşımaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds