Kelimeler

Butik Ne Demek?

Butik nedir? Ne demek? Butik kelimesinin anlamı nedir? Butik otel, butik şehir, butik mağaza gibi kullanımları ile bilinen butik ne demektir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “butik” kelimesinden söz edeceğiz. 

Butik Ne Demektir? 

Butik kelimesinin tam olarak karşılığı olmamakla birlikte başına eklendiği kelimenin anlamını değiştirir. Tek başına bir anlamı olmayan “butik” kelimesini daha iyi anlamak için birkaç örnek verelim. 

Butik Otel 

Sıradan otellerden farklı dizayn edilen, değişik bir konsepti olan otellere denir. 

Butik Şehir 

Diğer, sıradan ve normal şehirlere göre farklı bir şekilde inşa edilen, mimari ile diğer şehirlerden ayrılan yerleşim yerlerine “butik şehir” adı verilir. 

Butik Bira 

Marketlerde satılan biralardan farklı olarak evde yapılan ve farklı üretim methodları bulunan biralara verilen isimdir. 

Butik Yayınevi 

Standart yayınevlerinden farklı olarak yayın yapan yayınevlerine “butik yayınevleri” adı verilir. 

Butik Market 

Diğer sıradan marketlerden farklı dizayn edilen ve içeriği diğer marketlerden farklı olanlara ”butik market” adı verilir.

Kısaca; başında butik olan tüm söz öbeklerinde anlam ”farklı” ve ”değişik olan” demektir. Butik otel, butik şehir, butik bira örneklerinde de görüldüğü üzere butik kelimesi başına eklendiği kelimenin anlamını değiştirir.

Butik şehir hakkındaki yazımızı aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz:

Butik Şehir Ne Demek?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds