III. Mustafa Dönemi Siyasi Olayları ve Islahatları Nelerdir?

Osmanlı Devleti’nde Gerileme Dönemi’nin önemli isimlerinden biri de III. Mustafa olmuştur. Osmanlı Devleti’nin Karlofça ile başlayan toprak kayıplarını engellemek adına bu devirde askeri alanda pek çok ıslahat, yenileştirme ve reform yapılma gereği duyulmuştur. III. Mustafa da söz konusu toprak kayıplarını engellemek adına bir dizi ıslahatlara baş vurmuştur. Kısaca III. Mustafa döneminde meydana gelen olaylar ve ıslahatlar.

III. Mustafa, padişah olduktan sonra kendisinden önce gelen diğer padişahlar gibi Batı tarzı ıslahatlar yapmaya devam etmiştir. Söz konusu III. Mustafa döneminde meydana gelen ıslahatlarda Baron de Tot’un çalışmaları önemli bir yer tutmuştur.

Aynı zamanda III. Mustafa zamanında 1770 yılında Ruslar, İngilizlerin yardımıyla Çeşme’de demirli Osmanlı donanmasını yakmıştır.

III. Mustafa Dönemi’nin bir diğer önemli olayı ise 1668-1774 Osmanlı-Rus Savaşı olmuştur. Osmanlı Devleti’nin Kırım’ı kaybettiği ve Karedeniz’de Rus hakimiyetini tanıdığı anlaşma olan Küçük Kaynarca Antlaşması (1774), III. Mustafa döneminde imzalanmıştır.

III. Mustafa Dönemi Islahatları

1-) Devlet yönetiminde gereksiz devlet adamlarının görevine son vererek hazineyi rahatlattı. Ayrıca iç borçlanma yöntemine giderek mali açığın kapatılması amaçlandı. Bu sisteme Esham-ı Tahvilat veya Esham Usulü denmiştir.

2-) Macar asıllı bir mucit olan Baron dö Tott, Osmanlı Devleti ordusunun önemli kuvvetlerinden biri olan Topçu Ocağı’nı ve Tophane’yi düzenleyerek orduda “Sürat Topçuları” isminde yeni bir kuvvet oluşturdu.

3-) Osmanlı Devleti’nin denizlerde yetersiz olması üzerine deniz subayı yetiştirmek için Deniz Mühendishanesi kuruldu. Söz konusu Deniz Mühendishanesi’nin kurulmasında Hasan Paşa etkili oldu.

4-) Laleli Cami’nin inşasına bu dönemde başlandı ve yine bu dönemde Cami’nin inşası bitti.

5-) Osmanlı Devleti’ndeki tersanelerin bir kısmı ıslah edilerek yeni ve daha modern bir donanma kuruldu.

6-) Bilimsel anlamda Avrupa’nın takip edilmesi için Fransızca pek çok metin, kitap ve eser Türkçeye tercüme edildi.

III. Mustafa Dönemindeki diğer ıslahatçılar Koca Ragıp Paşa ve Cezayirli Hasan Paşa’dır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: