Oğlunu Öldüren Padişahlar Kimlerdir?

Osmanlı’da kardeş katli, en çok tartışılan konulardan birisi. Kardeş katli hakkında pek çok şey söylendi, yazıldı, çizildi. Fakat kardeş katli, hala tartışmaya açık ve pek çok yönden haklı ya da haksız olduğu muğlak bir konu. Osmanlı’da kardeş katlinden farklı olarak bu yazımızda kendi öz oğlunu öldüren padişahlardan bahsedeceğiz. Her ne kadar kardeş katli olarak devletin geleceği için biri öldürse de Osmanlı Devleti’nde padişahların oğullarını öldürdükleri de olmuştur. Peki oğlunu öldüren padişahlar kimlerdir? Hangi padişah kendi öz oğlunu öldürmüştür? İşte oğlunu öldüren padişahlar.

İlginizi Çekebilir:  Berlin Antlaşması Nedir? Önemi ve Maddeleri Nelerdir?

Osmanlı Devleti’nde veraset sistemini düzenleyen değişiklikler Fatih Sultan Mehmet’in kardeş katlini onaylayan “Kanunname-i Ali Osman” ile yasallaştı. Fatih Sultan Mehmet’ten önce kardeş katli her ne kadar yapılıyor olsa da II. Mehmet (Fatih Sultan Mehmet) ile kardeş katli yasal bir hale gelmiştir. Daha sonra I. Ahmet ile veraset sistemi yeniden değiştirilmiş ve I. Ahmet’ten sonra kardeş katli kalkmış ve “Ekber ve Erşet” sistemi yani bir diğer ifadeyle en yaşlı olan şehzadenin tahta geçmesi uygun görülmüştür.

Osmanlı Devleti’nde oğlunu öldüren padişahlar toplamda 3 tanedir. Bunlar I. Murat (Hüdavendigar) Kanuni Sultan Süleyman ve III. Mehmet’tir.

İlginizi Çekebilir:  Genç Osmanlılar, Meşrûtiyet ve II. Abdülhamit

I. Murat (Hüdavendigar)

Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluş dönemi padişahlarından olan Sultan Murat Hüdavendigar, oğlu Savcı Bey’i kendisine asi geldiği gerekçesiyle öldürmüştür.

I. Süleyman (Kanunu Sultan Süleyman)

Hürrem Sultan’ın oğlu Selim’i tahta geçirmek istemesi üzerine Kanuni’yi kendi öz oğluna karşı doldurmuş ve Kanuni kendi öz oğlu olan Şehzade Mustafa’yı boğazına yayı kıstırmak suretiyle boğdurtarak öldürmüştür. Kanuni Sultan Süleyman sadece Şehzade Mustafa’yı öldürmemiş, Mustafa’nın oğlunu yani kendi öz torununu da boğdurtarak öldürmüştür.

Kanuni Sultan Süleyman aynı zamanda Hürrem Sultan’dan olma şehzade Beyazıt’ı ve 5 oğlunu da boğdurtarak öldürmüştür.

İlginizi Çekebilir:  1639 Kasr-ı Şirin Antlaşması Nedir? Önemi ve Maddeleri Nelerdir?

III. Mehmet

Haçova Meydan Muharebesi’nde ordu ile son kez sefere çıkan padişah olan III. Mehmet de yine kendi öz oğlunu öldürmüştür. III. Mehmet duyduğu vicdan azabından ötürü kardeş katlini yasaklamış ve kendisinden sonra gelen I. Ahmet ile kardeş katline son verilerek Ekber ve Erşet sistemine geçilmiştir.

I. Ahmet’in Ekber ve Erşet sistemini getirmesi ile kardeş katli son bulmamıştır. Örneğin Genç Osman, kardeşi Şehzade Mehmet’i, Dördüncü Murat, kardeşleri Beyazıt, Süleyman ve Kasım’ı boğdurtarak öldürmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara