İki Günü Bir Olan Ziyandadır

İki günü bir olan neden ziyandadır? Zira insan, gelişen ve değişebilen, etkilenen ve de etkileyebilen bir varlıktır. İnsanın evrende kendisini geliştirmeden ya da kendisine bir şey katmadan durması, kendisine bir hakarettir. Allah boş duranı sevmez.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (Sav), mescide giderken köşede taşın üzerinde oturan bir sahabeyi görür. Sahabe bir şey yapmamakta ve öylece düşünmektedir. Allah’ın Resul’ü, sahabenin yanından geçerken selam vermez ve doğruca mescide yönelir. Bunun üzerine sahabe şaşırır. Bu Allah’ın Resul’ünün bu zamana kadar yapmış olduğu bir şey değildir. Fakat bunu o anda söylemez ve namaz çıkışında yine orada bekler. Allah’ın Resul’ü bu kez aynı sahabeyi elindeki değnekle toprağı eşeleyerek görünce selam verir.

Sahabe şaşırır. Sorar: “Allah’ın Resul’ü mescide giderken ben buradaydım ama selam vermedin. Şimdi neden selam verdin?”

Allah’ın Resul’ü şöyle cevaplar: “Ben mescide giderken sen öylece oturuyor ve hiçbir şey yapmıyordun o yüzden selam vermedim. Dönerken ise elinde bir çubukla toprağı eşeliyordun. Sana bu yüzden selam verdim.”

Bu kıssadan kendimize bir hisse çıkardığımızda sadece dün ile bugünümüz değil bir saat önceki ile bir saat sonraki halimiz bile aynı olmamalıdır. İnsanın kendisini kandırmasının binlerce yolunu bulduğu bu hız çağında her gün kendimizi kandıracak ve oyalayacak tonlarca meşgale ediniyoruz. Fakat arasında hangi birini gerçekten kendimizin iyiliği ya da Allah’ın rızasını kazanmak için yapıyoruz? Çok azını.

Bir gün kendimizi oyalayacak bir iş bulduğumuzda onu hevesimiz geçene kadar yapıyor, dinliyor ya da uyguluyoruz. Daha sonra ondan da sıkılıp başka bir iş arıyoruz. Sadece oyalanacak bir iş bulabilmek için. İnsanın, ister Müslüman olsun ister olmasın, hayattaki tek gayesi vakit geçirmek olmamalı. Bu insanın kendisine öz saygısı olmaması demektir. Kendisine saygısı olmayan insandan da hiçbir kimseye yarar gelmez.

Dünün bugününüz ile aynı olmasına izin vermeyin. Deneyin, hep farklı şeyler yapın ancak bu sizin hem madden hem manen gelişiminize katkı sağlayacak bir şey olsun. Az ya da önemsiz olarak da görseniz yapmaya, denemeye gayret edin. Sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.