Atletle Namaz Kılınır mı?

Atletle namaz kılmanızda bir sakınca yoktur. Erkekler için avret yeri göbek deliği ile diz kapağı arası olduğu için namaza engel değildir. Hatta göbek deliğinin üst kısmı açık olsa bile namaz kılınabilir. Hac ve umrede giyilen ihram da göğsün sadece yarısını örtmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Hz. Ayşe’nin Evlilik Yaşı

Fakat işin takva kısmına bakıldığında edeben bu şekilde namaz kılmak hoş değildir. Hatta Kuran-ı Kerimde ziynetinizi, güzel kıyafetinizi üstünüze alarak namaz kılın. Buyrulduğu için elinizden geldiğince en temiz düzgün kıyafetinizi giymek daha hoş olacaktır.

Dini konuların fetva kısmı ve takva kısmı bu şekilde ayrı ayrı olabiliyor. Fetva bakımından mümkün olan atletle namaz kılmak, edeben normal karşılanmamaktadır. Bu açıdan baktığımızda mecbur kalmadıkça ki atletle namaz kılmak mecburiyetinde kalmanız için çok nadir durum ortaya çıkacaktır. Daha temiz ve kapalı, düzgün kıyafetler ile namaz kılmanız daha uygun olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Çorapsız Namaz Kılınır mı?

Hatta sünnete uymak için takke ve sarık detayına kadar dikkat etmek, namazın sevap derecesini daha da arttıracak ve huşu ile namaza odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi