İlhan Paşaoğlu Kimdir?

İlhan Paşaoğlu. Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi ve aynı zamanda kalp cerrahı olan Profesör doktor. 1950 yılında Irak’ın Kerkük kentinde dünyaya geldi. 1969 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanan İlhan Paşaoğlu, buradan 1974 yılında mezun oldu. 1979’a kadar Toraks ve Kalp-Damar Cerrahisi Anabilim Dalında ihtisas yapan İlhan Paşaoğlu uzman doktorluğa yükseldi. 1987 yılında Amerika’daki Wisconsin Üniversitesi’nde kalp transplantasyonu üzerinde çalışmalarda bulundu ve burada bir yıl kaldıktan sonra tekrar Hacettepe Üniversitesi’ne döndü. Daha sonra 1991 yılında ise profesörlüğe terfi eden İlhan Paşaoğlu, bugüne kadar 16.000’in üzerinde açık kalp amaliyatı gerçekleştirdi. Kasım 1995’ten beri Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Toraks ve Kalp-Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürüten İlhan Paşaoğlu, aynı zamanda başkanlığını yaptığı Hacettepe Üniversitesi’nde  ilk kalp naklini ve Türkiye’deki ilk heterotopik kalp nakli ameliyatını gerçekleştirerek ilklere imza atmıştı.

İlhan Paşaoğlu’nun aynı zamanda çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanan 100’ün üzerinde makalesi, kongrelerde okutulan tebliğleri de vardır.

Bıçak Parası Almasıyla Gündeme Gelmişti

Doktorların ameliyatların öncesinde bıçak parası almasını meşrulaştıran bir isim olarak 90’lı ve 2000’li yıllarda gündem olan profesör doktor İlhan Paşaoğlu, bu konu üzerinden uzun yıllar eleştirilmişti. Hastaların kendisini ameliyat yapması için zorladıkları, üstüne para vererek razı ettikleri de bilinen bir gerçek. Öte yandan kendisi hakkında en çok çıkan haberlerden biri de ”kasap” olarak ilan edilmesiydi. Bir dönemler, ameliyat ettiği hastalarının çoğu masada kalmış, özellikle geliri düşük olan vatandaşların çocuklarına yaptığı ameliyatlarda bu oranın oldukça fazla olması, kendisine yönelik eleştirilerin dozunu iyice artırmıştı.

Paşaoğlu, bazı çevreler tarafından da ”altın el” olarak tanımlanıyor, Türkiye’nin en başarılı kalp cerrahlarından biri olarak lanse ediliyordu. Pek çok başarısının yanı sıra yukarıdaki sayılan nedenlerden ötürü kariyeri bir açıdan parlak değildir.

İntihar Ederek Yaşamına Son Verdi

Kalp cerrahları ve doktorlar camiasında adından sıkça söz ettiren ve bu çevrelerce oldukça yakından bilinen  profesör İlhan Paşaoğlu 18 Eylül 2017 tarihinde Ankara’daki evinde intihar ederek yaşamına son verdi. Ölümünün ardından tıp dünyasını yasa boğan İlhan Paşaoğlu’nun ölümü en çok uzun yıllar hizmet ettiği Hacettepe Üniversitesi’nde şok etkisi yarattı. Ankara’nın Çankaya ilçesindeki evinde yaşamına son veren İlhan Paşaoğlu, intiharının ardından ailesine bir mektup bıraktı. Daha sonra Paşaoğlu’nun mektubunun kaybolduğu iddiası ortaya atıldı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Ünlü kalp cerrahı İlhan Paşaoğlu, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in de kalp ameliyatını gerçekleştiren isimdi. İntiharının altında yatan sebeplerin ne olduğu hakkında şimdilik kayda değer bir bilginin olmaması, profesörün ölümündeki sır perdesinin aralanmamasına neden oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber