İlk Kimin Aklına Geldi Diye Merak Edilen Ürünler ve İcatlar

Yeryüzünde insanoğlunun icat ettiği sayısız ürün ve yenilik var. Hepsi nitekim hayatlarımızı kolaylaştırmak için ya da belirli bir ihtiyaç çerçevesinde yapılmış olan icatlar ve bazı icatlar var ki gerçekten bunun üzerinde nasıl kafa yormuşlar diye düşündürtüyor. Mesela sigara, inek sağmak, mülkiyet hakkı ve benzeri icatlar “ilk kimin aklına geldi?” Fakat bu icatlar için de birileri kafa yormuş ya da rastgele buldular. Orası muğlak. Gelin hep beraber “ilk kimin aklına geldi” icatlarına bakalım.

Sigara

Yeryüzünün zararı bilim laboratuvarlarında defalarca kez teyit edilmiş bu icadı acaba kim buldu. Bulup yakmayı, yakıp içine çekmeyi ya da üflemeyi nasıl düşündü. Dönemin dinazorlarına mı özendi? Rüyasında mı gördü? Gerçekten ilginç fakat insanoğlunun sağlığı için olumsuz bir icat yaptığı muhakkak.

İlginizi Çekebilir:  Taksiciler Kaza Yapmaz; Kazaya Sebebiyet Verirler

Ofsayt

Futbolun şu an olmazsa olmaz kuralları içerisinde kendine yer edinen ofsaytın ortaya çıkış hikayesi nasıldı? Yani öyle bir kural ki “top ayaktan çıktığı an defansın bir milim arkasında kalan rakip oyuncu, oyunun durmasına ve karşı takımın serbest atış hakkı kazanmasına yol açar” gibi ilginç bir kaide. Hiç şüphesiz, ofsaytsız bir profesyonel maç düşünülemezdi.

İnek Sağmak

Etinden, yününden, sütünden ve dahi dışkısından yararlandığımız ineğin memesinden süt sağmak, hangi çılgın fikirli insanın aklından geçti? İyi ki de geçmiş. Zira böylesine sağlıklı bir ürünü bizlere kavuşturmuş oldu.

Şarap ve Turşu

İkisini aynı kategoride değerlendirmekte fayda var. Zira salatalık, havuç, domates ve dahi türlü sebze ve meyveleri belirli bir suya yatırıp birkaç ay bekleyip yemek ya da yine aynı şekilde üzümü ezip, suyunu özel işlemlerden geçirerek belirli bir süre bekletip ondan sarhoşluk verici madde elde etmek de hakikaten ilgi çekici.

İlginizi Çekebilir:  Üç Turuncunun Top Sakal Merakı

Mülkiyet

Bir çit çekip burası benim alanım, kimse buraya benden izinsiz giremez demek acaba ilk kimin aklına geldi. Mülkiyetin icadı, aynı zamanda hukuku, devletleri ve normları da doğurdu. Velhasıl mülkiyet, kimin aklına gelmişse iyi bir fikir olarak gelmemiş.

Yumurta

Tavuğun altından alınan bir besin maddesini haşlamak ya da yağda kızartarak kahvaltılık ürün elde etmek bir beyin için fazla geliyor açıkçası. Nasıl düşündün de nasıl yapmaya karar verdin? Epey düşündürücü.

İlginizi Çekebilir:  Herkes Bana Bakıyor!

Diller

İşaret diliyle ya da çivi yazısıyla yarı görsel yarı işitsel anlaşmak varken çıtayı yükseltip işi başkalarının anlayamayacağı şekilde dil kavramına dökmek de yine kimin aklına geldi diye düşündürtüyor.

Devlet

Kim Hobbes’ın dediği gibi “doğal haklarından vazgeçerek” devleti kurmak ister ki? Devleti kuran ilk kişi kim? Devleti kurarken ne dedi? Milleti buna nasıl ikna etti? Şaşırmamak gerçekten elde değil.

Okey

Ve ülkemizin milli sporu okey. O taşları belirli bir sayı, dizim ve renkte sıralamak, ceza belirlemek ve bunları yaparken de bir o kadar zevkli hale getirmek nasıl ve kimin aklına geldi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi