Sigara İçenlerin Kendilerini Avuttukları 5 Büyük Yalan

Sigara içenlerin kendilerini avuttukları, birtakım kalıplaşmış sözler sarf ederek kendilerini kandırdıkları çoğu zaman başkalarından duyduğu sözlerden ibaret olan safsatalar vardır. Bu safsatalar toplumda genel kabul görmüş safsatalardır. Arkasında bu sözleri destekleyecek yarı-doktor binlerce insan vardır. İşte sigara içenlerin kendilerini avuttukları 5 yalan;

Her Şeyin Başı Stres Abi

Sigara içenlerin kendini avuttukları en büyük yalan stres yalanıdır. Güya sigaranın stresten daha az zararlı olduğuna inanıp, sigara içince stresten tamamen muaf olduğuna inanmak, en büyük yalanlardan biri. Şöyle ki stres ne kadar sağlığa zararlı ise sigara da yine o kadar sağlığa zararlıdır. Sigara içenlerde stres hiç olmuyormuş gibi davranmanın kendini kandırmaktan başka bir şey olmadığı apaçık ortada.

Günde 3-4 Daldan Bir Şey Olmuyormuş

Günde birkaç sigaradan bir şey olmaz deyip sigaraya tabiri caizse abanan insanlar var. Yani uzmanlar en iyi ihtimalle şunu diyor: “Sigara sindirim sistemine iyi geliyor”. Günde 1-2 dal sigarayı vücut amorti edebilir. Yani 1-2 dal sigara içince vücudunuz hiç sigara içmemiş gibi olabilir. Yalnız ihtimal dahilinde bir gerçeklik bu.

Yoğurt Yiyince Ciğerler Temiz Çıkıyormuş

Yine sigara içenlerin kendilerini kandırdıkları en büyük yalanlardan biri de yoğurdun sigaranın ciğerlerdeki zararını tamamen yok ediyor oluşudur. Yoğurt, ciğerlerin üzerinde yer alan tabakayı temizleyen bir yapısı olduğu gerçektir ama günde 1-2 paket sigara içip, bir kova yoğurt yiyince hiç içmemiş gibi olmazsınız.

İçime Çekmiyorum Ki

İçine çekmiyorsan neden içiyorsun? gibi bir soru sormak gerekiyor. Böyle diyenlere de pek kulak asmamak gerekir. Böyle diyen herkes kendisinin dudak tiryakisi olduğunu iddia eder ama çoğu kimse içine çeker. Sigaranın asıl zararı ise burada, tam olarak ciğerlere çekildiği anda başlar. Öte türlü gırtlak kanseri, ağız kanseri gibi başka tip kanserlerin oluşma riski de bir o kadar fazladır.

Light Sigara Abi Bu, Bundan Bir Şey Olmaz

Sigarayı bırakmak isteyenlerin en çok başvurduğu bırakma tipi Light sigara içmektir. Nikotin ve karbonmonoksit oranının az olması nedeniyle sigarayı bırakma konusunda yardımcı olduğu iddia edilen Light sigaraların vücuda zarar vermediği de yine apaçık bir yalandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.