Deyimler ve Atasözleri

Kabuğuna Çekilmek Deyiminin Anlamı Nedir?

Kabuğuna çekilmek deyiminin anlamı nedir, ne demek? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli deyimlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca kabuğuna çekilmek deyiminin anlamından söz edeceğiz.

Kabuğuna Çekilmek Deyiminin Anlamı Nedir?

İletişime kapalı hale gelmek, çevresiyle teması azaltarak ya da tamamen keserek kendisini sosyal ortamdan izole etmek anlamlarına gelir. Kişi, yaşadığı sorunlar ya da karşılaştığı olumsuzluklar sonucu, eylemlerinin bir sonuca varmayacağını düşünerek kabuğuna çekilebilir, çevresiyle iletişimi en aza indirgeyebilir ve iletişimi tamamen kesebilir. Kabuğuna çekilmek, bir anlamda sığınağına girmek, zarar görme ihtimalinin daha az olduğu bir ortama geçiş yapmak anlamlarına gelir. Öteki halde kişi, sosyal ortamdaki eleştirilere maruz kalabilir, görüşlerinin bir öneminin olmadığını düşünerek umutsuzluğa kapanabilir veya çok kolay hayal kırıklığına uğrayabilir.

Bu deyim, problemlerini diyalog yoluyla çözemeyen ya da bilinçli olarak çözmek istemeyen kişileri temsil eder. Nitekim kendi kabuğuna çekilen bireyler, çevresiyle iletişimlerini keserek kendileri ile ötekileri arasında kesin bir sınır çizer. Hiç kimsenin kendi korunaklı limanına girmesine izin vermez çünkü açık denizlere çok yara almıştır, aldığını da düşünmüş olabilir, bundan dolayı daha fazla hırpalanmak istemez. Ancak her eleştiride kaplumbağa gibi kendi kabuğuna çekilen kişiler, kabuklarına çekildiklerinde bu eğilimlerinin nedenlerini üzerine kafa yormalıdırlar. Çünkü bu durum, onları her yenilgilerinde daha kırılgan bir hale getirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.