İngilizce Bölüm Okumak Zor mu?

Sanırım en çok kafa karıştıran sorulardan biri ‘İngilizce bölüm okumak zor mu?’. Bu soruya herkesin farklı bir cevabı var kimisi kesinlikle okumamanızı çünkü İngilizce bölüm okumanın işlerinizi çok zorlaştıracağından bahseder. Kısmen doğru olabilir ama bu düşünceye kesinlikle katılmıyorum.

Zor veya değil gibi keskin bir cevap vermek yerine size biraz dili tamamiyle İngilizce olan bir bölümü okumanın getirdiği sorumluluklardan bahsedeyim. Okula ilk başladığınız sene eğer hazırlık sınavını atlayamazsanız bir sene boyunca İngilizce hazırlık okuyacaksınız. Gerçekten bunaltıcı olacak çünkü çoğu okulda her gün yaklaşık beş saat ders görülüyor ve devamsızlık yapma şansınız oldukça düşük üstüne onlarca quiz, mid-term derken bir şekilde hazırlık sınıfını bitiriyorsunuz.

İlginizi Çekebilir:  Düdenler Nedir? Nasıl Oluşur?

Gelelim işin en can alıcı kısmına. İngilizcenizi pratiğe dökme zamanı geldi. Artık tüm dersleriniz, notlarınız İngilizce olacak. Baştan söyleyeyim ilk başlarda gerçekten de hiçbir şey anlamayacaksınız. Sadece anlayamadığınız kelimeleri sözlükten bulmaya çalışırken saatleriniz geçecek. İşte burada size önerim derste işlenilen konuyu önce Türkçe olarak anlamanız olacaktır. Bu arada belirteyim İngilizce dilinde bir mühendislik bölümü okumak diğer fakültelere göre çok çok daha kolaydır. Bunun sebebi zaten çalışacağınız formüllerin tamamen evrensel olduğudur. E zaten geriye pek bir şey kalmıyor. Soru kalıbı olan 20-30 tane İngilizce kelimeyi öğrenmeniz yeterli olacaktır. Tabii ki mühendislik sadece matematikten ibaret değil öğrenmeniz gereken terimler var ama inanın bana işiniz eşit ağırlık bölümlerine göre çok çok daga kolay olacak.

İlginizi Çekebilir:  Üçüncü Sanayi Devrimi Nedir?

İngilizce bölüm okumanın asıl zorlukları birinci sınıfta çekiliyor. Çünkü ilk senenin çaylaklığıyla beraber afallanıp bir de İngilizce’nin zorluğuyla karşılaşılınca iş iyice çekilmez bir hal alıyor.

İngilizce Bölüm Okumanın Faydaları

Genel olarak zor kelimesini yukarıdaki paragrafta çok kullandım. Fakat okulu bitirdiğiniz vakit bu İngilizcenin size çok büyük katkıları olacak. Artık hemen hemen tüm meslek dallarında İngilizce şartı var. İnsanlar mülakatlarda takılırken veya İngilizce kurslarında debelenirken siz rahatça İngilizce sınavlarını geçebileceksiniz.

İlginizi Çekebilir:  Seçilen Bir Ders Daha Sonra Bırakılır mı? Üniversitede Dersi Bırakmak ve Dersten Çekilmek Oluyor mu?

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara