Türkiye’de Sınır Oluşturan Akarsular Nelerdir?

Bir yatak (vadi) içerisinde akan sulara “akarsu” adı verilmektedir. Akarsular çeşitli kaynaklardan beslenirler ve bir yere dökülürler. Akarsuların çeşitli özellikleri olsa da bazı akarsular, Ülkeler arası sınırları belirleme bakımından diğerlerinden ayrılır. Türkiye de sınırlarını belirleyen akarsulara sahiptir. Bu akarsular toplamda 5 tanedir:

-) Meriç Nehri
-) Asi Nehri
-) Hezil Çayı (Dicle’nin kolu)
-) Mutlu Deresi
-) Arpaçay

İlginizi Çekebilir:  Malatya’da Özel Okuldan Daha Fazlası

Türkiye’de sınır oluşturan akarsular toplamda 5 tanedir ve bu akarsular Türkiye ile çeşitli devletlerin sınırlarını oluşturmaktadır. Hangi nehir hangi devletlerle sınırlarımızı oluşturuyor?

1-) Meriç Nehri: Türkiye-Bulgaristan ve Yunanistan

Bulgaristan’da doğan ve Edirne üzerinden Ege Denizi’ne dökülen Meriç Nehri, Türkiye ile Bulgaristan ve Yunanistan arasındaki sınırı oluşturmaktadır.

2-) Asi Nehri: Türkiye ve Suriye

Lübnan’daki Bekaa Vadisinden doğan ve Suriye’den geçerek Hatay üzerinden Akdeniz’e dökülen Asi Nehri de sınır oluşturan bir diğer akarsudur. Toplam uzunluğu 556 km olan Asi Nehri’nin 366 km’si Suriye’de 40 km’si Lübnan’da ve 98 km’si de Türkiye’dedir. 52 kilometresini Suriye ile Türkiye sınırı oluşturmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Işık Dağılması (Difüzyon) Nedir?

3-) Hezil Çayı: Türkiye-Irak

Şırnak’ın kuzeyinden doğan ve yine Şırnak sınırları içerisinde bulunan Hezil Çayı, Türkiye ile Irak arasındaki sınırı belirlemektedir.

4-) Mutlu Deresi (Rezva): Türkiye ve Bulgaristan

Türkiye’nin kuzeybatısında, Bulgaristan’ın güneydoğusunda bulunan ve toplam uzunluğu 112 km olan Mutlu Deresi, Türkiye ve Bulgaristan arasındaki sınırı belirlemektedir.

İlginizi Çekebilir:  Lateritler Nedir? Özellikleri Nelerdir? Hangi Bölgelerde Görülür?

5-) Arpaçay: Türkiye ve Ermenistan

Toplam uzunluğu 186 km olan ve Çıldır Gölü’nden doğan Arpaçay, Türkiye ve Ermenistan arasındaki sınırı belirlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri - evden eve nakliyat