İnsan En Kötüsünü Dahi Savunur !

İnsanlık tarihinde pek çok ideolojik fikir, siyasi veya kültürel akımlar var olmuştur. İyi ya da kötü, doğru ya da yanlış, yararlı ya da yararsız bir takım değerlerden oluşan bu fikirleri savunan insanlar da hep var olagelmiştir.

 
İnsanlığın düzeni ya da ileriye gitmesini sağlayan fikir veya akımların yanı sıra insanlık için ne yararı, ne de faydası olmuş fikirler de yeri geldiğinde sağlam bir duruşla savunulmuştur.

İlginizi Çekebilir:  Argüman Kabızlığı

 
İnsan en kötüsünü dahi savunur. Kendine ya da sahip olduğu değerlerine faydası olduğunu düşündüğü her fikir ve akımı bazen bağnaz bazen rasyonel bir şekilde sonuna kadar savunmuş, karşı çıkanları topa tutmuş, tepki çekmesine rağmen geri adım atmamıştır.

 

İlkin kitleleri harekete geçirmek amacı gütmeyen kişiler daha sonra etrafında fikirlerini benimsemiş insanlar tarafından pohpohlandığını ve desteklendiğini fark ettiklerinde görüşlerinin hakikaten doğru olabileceğine kanaat getirdiler. Halbuki bazılarının görüşleri tamamiyle yanlış öğretilerden oluşmaktaydı.

İlginizi Çekebilir:  Bakmak ve Görmek Arasındaki Fark

 
Pragmatist tutum ve güçlü olanın yanında bulunma eğilimi kişinin en kötüyü savunması için gerekli daha doğrusu yeterli sebeplerdir. Para ve imkan ise en kötüyü savunmanın bir mükafatı olarak karşımıza çıkar.

 
Günümüzde örneklerine çok sık rastladığımız rant medyası uşağı, satılık kalemlerin sıklıkla tekrarladığı ve kesinlikle ilk kez geçmediği yollardır bunlar.

 

Bugün akşam çıkıp televizyonlarda bangır bangır X propagandası yapan insanların ertesi sabahki köşe yazısında X karşıtı propaganda yaptığına hepimizin şahit olduğu bir gerçektir.

İlginizi Çekebilir:  Her Kitaptan Bir Şeyler Öğrenmek Gerekir

 

Doğruyu yanlışlarla muallakta bıraktığımız. Yanlışların doğru çerçevesinde yorumlandığı, yanlışı ve doğruyu bilen insanların sırf kendi çıkarlarına ters düşmesi nedeniyle doğruyu yanlış; yanlışı doğru olarak gözümüze sokmaları içinde yaşadığımız bu dünyanın paranın, gücün ve rantın yörüngesinde hiç usanmadan döndüğünü gözler önüne seriyor.

 
Ya kaybolan ahlak, ya etik ?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi