İpek Böcekçiliği Nedir?

Türkiye’de en önemli hayvancılık faaliyetlerinden biri de ipek böcekçiliğidir. İpek böcekçiliği, Türkiye’de Hayvancılık başlığı altında değerlendirilen bir konudur. Bu kapsamda “Türkiye’de İpek Böcekçiliği” de ayrı bir önem arz ediyor. Ülkemiz hayvan sayısı bakımından dünyanın sayılı ülkelerinden biri. Peki ipek böcekçiliğinde durumlar nasıl. Bu yazımızda ipek böcekçiliğine değineceğiz. İpek böcekçiliği nedir? Nasıl yapılır? Özellikleri nelerdir?

İpek böceklerinin temel besin kaynağı çoğunlukla dut ağacının yapraklarından elde edilmektedir. İpek böceği adını alan ve esasen tırtıl olan hayvan, bu yapraklarla beslenmektedir. Daha sonra tırtıl, “ipek” adı verilen bir madde salgılar. Kozalardan elde edilen “ipek” maddesi, dokuma sanayisinde ham madde olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda tıp alanında da ipliklerin yapımında kullanılan bir maddedir.

İlginizi Çekebilir:  Kolüvyal Topraklar Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Dut ağacının yetiştiği ya da yetişebildiği hemen hemen her yerde ipek böcekçiliği yapmak mümkündür. Dolayısıyla bu durum, Türkiye’yi diğer ülkelerden daha avantajlı bir konuma sahip olmasını sağlıyor. Türkiye’nin iklimi gereği sadece iki bölge haricinde diğer tüm bölgelerde “ipek böcekçiliği” yapmak mümkündür. Bu iki bölge:

İlginizi Çekebilir:  Işık Dağılması (Difüzyon) Nedir?

-) İç Anadolu’nun çorak ve kurak toprakları ile
-) Doğu Anadolu’nun yüksek platolarıdır.

Her ne kadar iklim açısından çoğu bölgemiz engel teşkil etmese de ülkemizde ipek böcekçiliğinin yapıldığı belli başlı şehirler vardır. Bu şehirler şunlardır;

-) Bilecik
-) Sakarya
-) Bursa
-) Antalya
-) Balıkesir
-) Eskişehir

Anadolu topraklarında çok eski bir geçmişe sahip olan İpek Böcekçiliği, son zamanlarda yavaş yavaş önemini kaybetmeye başlamış ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya gelmiştir. Bu durumda etkili olan en temel sebep: Yapay ipek. Yapay ipekin getirdiği olumsuz sonuçlar bu durumu ortaya çıkarmıştır. Buna rağmen ülkemiz, dünya ham ipek üretimde on birinci sırada yer alıyor. 2013 yılı itibariyle yaş koza üretimimiz 121 tondur.

İlginizi Çekebilir:  Türkiye’de Sınır Oluşturan Akarsular Nelerdir?

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara