Teknoloji

iPhone’un Yaydığı Radyasyondan Kaçınma Yolları

Cep telefonlarının hayatımıza girdiği günden beri hepimizin odak noktaları oldukları kesin. Gün içerisinde elimizden düşürmediğimiz cep telefonları esasında sandığımız kadar da masum değiller. Mobil telefonlar etraflarına ciddi derecede radyasyon saçıyorlar. Bu durumda insan sağlığına doğrudan etki ediyor. Cep telefonlarının etrafa saçtıkları radyasyon miktarı Sar Değeri denilen bir parametreden anlaşılıyor.

Avrupa Birliği ve Amerika kıtasında piyasaya sürülecek cep telefonlarının belirli bir sar değerini aşması durumunda satışına izin verilmiyor. Bu sayede belirli bir seviyenin üstündeki radyasyon değerlerinden vatandaşlarını korumuş oluyorlar. Malesef ülkemizde bu konu ile ilgili bir sınırlama yada kıstas bulunmuyor.

Bu sebeple bu yazımızda sizlere Türkiye’de en çok satılan cep telefonu markalarından biri olan iPhone serisi mobil telefonların sar değerlerinden ve yaydıkları radyasyondan nasıl korunabiliriz bunu anlatmaya çalışacağız. Hazırsanız başlayalım.

iPhone’dan yayılan radyasyondan korunmak için neler yapılabilir?

Madde madde gidelim ve hiçbir detayı atlamayalım. Sağlık hepimize lazım.

  • iPhone’lar sar değerleri açısından diğer cep telefonlarına oranla biraz daha düşük sar seviyelerin sahip. Ancak yinede iPhone kullanırken sar değerlerine dikkat etmeliyiz. Eğer bir iPhone X sahibi iseniz Sar değerlerini inceleyin. Yine iPhone 7 sahipleri vücutlarına ne kadar radyasyon aldıklarını ve telefonlarının sar değerini mutlaka okusunlar.
  • En düşük sar değerine sahip cep telefonunu kullanamasak bile elimizdeki imkanlar ölçüsünde en uygun telefonu kullanmak radyasyondan kaçınmak için önemli.
  • Telefonda geçirdiğimiz zamanları azaltmak en önemlisi. iPhone’larda bu iş için günlük, haftalık ve aylık ekran sürelerinizi takip edebiliyorsunuz. Telefonunuzla biraz daha az ilgilenin.
  • Özellikle sesli telefon görüşmelerinde kulaklık kullanmak yada konferans modunda hoparlörden konuşmak aldığımız zararı neredeyse yarıya indiriyor. Kulağınıza telefon götürmekten kaçının.
  • Telefonun çekim gücü çok düştüğünde cep telefonlarının yaydıkları radyasyon bir o kadar artar. Bu sebeple şebeke sinyali zayıf ise telefon görüşmesi yapmaktan kaçının.
  • Ayrıca küçük yaşta çocuğunuz varsa cep telefonunu onlardan ayrıca özenli şekilde saklayın. Çünkü onların vücudunu radyasyona karşı daha savunmasız.

Genel itibariyle iPhone kullanıcılarının sar değrleri ve radyasyon konusunda bilmeleri gerekenler bu şekildedir. Ne kadar az radyasyon o kadar çok sağlık.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.