IRU’ya Göre Dünyanın En Pahalı ve En Ucuz Akaryakıtını Kullanan Ülkeler

Petrolün yakın bir zamanda biteceği söylentileri son zamanlarda yaygınlık kazanmışken akaryakıtı en pahalı ve en ucuz fiyatından alan ülkeler çok şaşırtıcı değiller. Türkiye’nin akaryakıtı en pahalı olan ülke olması da habere göre artık tarihe karıştı. Akaryakıtı en pahalı kullanan ülke Norveç; en ucuz kullanan ülke ise Venezuela. Habertürk’te yer alan o haberin ayrıntıları:

IRU’nun yayınladığı rapora göre Türkiye en pahalı akaryakıtı kullanan ülke değil. Uluslararası Taşıma Birliği (International Road-Transport Union) IRU’nun yayınladığı en son raporda dünyada en pahalı akaryakıtı, petrol zengini Norveç’in kullandığı yer alıyor. Türkiye ise en pahalı akaryakıt sıralamasında 4. sırada yer alıyor. Ülkelerdeki pompa tabelalarına yansıyan en düşük rakamlar ise bir Güney Amerika ülkesi Venezuela’da. Petrol yataklarını bakımından az bir rezerve sahip olan Venezuela’da benzinin litre cinsinden fiyatı 0,096 Euro, yani bir başka deyişle 2 kuruşun bir miktar üzerinde bulunuyor. Suudi Arabistan, litre cinsinden 0,095 Euro’dan sattığı akaryakıt fiyatı ile en ucuz kullanan ülkeler arasında. Libya ise 0,10 Euro olan kurşunsuz 95 oktan benzin ile en ucuz akaryakıta sahip ülkeler listesinde kendisine yer buluyor. Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkeleri, şaşırtıcı değiller fakat Venezuela bir petrol ihraç eden ülke olmasına karışılık petrol rezervlerinin az olmasına rağmen en ucuz akaryakıt kullanımına sahip olması ilgi çekici.

Dünyada en pahalı benzinin satıldığı ülkeler sıralamasında Norveç 1.83 Euro ile zirvede. Hollanda 1,77 Euro ve İtalya 1,75 Euro’luk fiyatıyla zirvenin ilk üç sahibi. Listenin başında bu üç ülke yer alırken hemen ardından Türkiye 1,67 Euro ile listede kendine yer buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.