Biyografi

İsmail Müftüoğlu Kimdir? Aslen Nereli? Kaç Yaşında? Eşi?

İsmail Müftüoğlu kimdir, nereli ve kaç yaşında, ne iş yapıyor? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından binlerce kişinin biyografisini ve bazı siyasetçilerin yaşamlarını burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise ayrıca İsmail Müftüoğlu’ndan söz edeceğiz.

İsmail Müftüoğlu Kimdir?

  • Siyasetçi.

1939 yılında Trabzon’un Of ilçesinde dünyaya gelen İsmail Müftüoğlu, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Bir süre öğretmenlik ve avukatlık yapmıştır. Milli Nizam Partisi kurucularından olan İsmail Müftüoğlu, sonrasında ise Milli Selamet Partisi’nde genel başkan yardımcılığı ve genel başkan vekilliği görevlerinde bulunmuştur. İsmail Müftüoğlu, 1971’de Milli Nizam Partisi davalarında avukat olarak yer almıştır. 1973-1977 arasında Sakarya milletvekili olarak parlamentoda görev yapan İsmail Müftüoğlu, aynı zamanda 75-77 arasında Adalet Bakanı olarak görev almıştır. 1974 Kıbrıs Barış Harekatını takiben Cenevre’de gerçekleşen konferansa Türkiye’yi temsilen katılmıştır. 1980 Darbesi’ni takip eden yıllarda Milli Selamet Partisi ve parti yetkilileri aleyhinde açılan davalarda da tarafların tamamının vekili olarak katılmıştır. Milli görüş hareketinin kurucuları arasında yer alan İsmail Müftüoğlu, günümüzde Öze Dönüş Platformu’nun YİK üyelerindendir. İsmail Müftüoğlu, evlidir ve üç çocuğu bulunmaktadır.

İsmail Müftüoğlu, son olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nun iftar yemeği münasebetiyle gündem olmuştur. Milli Görüş hareketinin kurucularından biri olan İsmail Müftüoğlu’nun evinde verilen iftar yemeği, sosyal medyada da geniş yer bulmuştur. İsmail Müftüoğlu hakkında merak edilen annesi babası eşi çocukları kim gibi soruların yanıtlarını en kısa sürede sizlerle paylaşacağız.

kaynakça:

  • tr.wikipedia.org, İsmail Müftüoğlu, erişim tarihi: 1 Nisan 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.