İstihbarat Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

İstihbarat nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”istihbarat” kelimesinden söz edeceğiz.

İstihbarat Nedir? Ne Demek?

  • Yeni öğrenilen bir bilgi, haber
  • Devletlerin başka bir devlet ya da bir kurum, kişi hakkında bilgi almak için özel olarak eğittikleri gizli çalışanlar.
  • Bir gazete veya televizyonun ya da bir medya kuruluşunun herhangi bir alandaki, örneğin spor, haberlerini toplayan, bir araya getiren kişilerin oluşturduğu birim.

İstihbarat Kelimesinin Kökeni

  • Arapça

Kelime, dilimize Arapçadan geçmiştir. Kelimenin kökeni ”haber” sözcüğüdür. Muhbir, muhabir, haber gibi kelimeler de yine aynı kökten türemiş ve dilimizde sıkça kullanılan kelimeler arasında yer almaktadır.

İstihbarat Kelimesinin Kullanım Alanları

  • Kelime, kullanım alanları bakımından oldukça geniştir. İstihbarat almak, istihbarat çalışanı, istihbarat şefi, istihbarat daire başkanı, milli istihbarat teşkilatı gibi çeşitli kullanımları mevcuttur.

İstihbarat Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Dinlemek, istihbarat ve casusluk yapmak, entrika çevirmek için bile daha fazlasına yaradığını gördüğümüz teknolojiler, iş hayat kurtarmaya, insani yardımlar yapmaya gelince nasıl bu kadar sağır, nasıl bu kadar aciz kalabiliyor?

Muhsin Başkan, Yavuz Bülent Bakiler Sayfa 41

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.