Palikarya Nedir? Ne Demek?

Palikarya nedir ve ne anlama geliyor? Palikarya kelimesinin kökeni ve cümle içi kullanımı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”palikarya” kelimesinden söz edeceğiz.

Palikarya Nedir?

Yunanca ”delikanlı” anlamına gelmektedir. Aynı zamanda Yunancada ”yiğit”, ”güçlü” anlamlarına da gelir. Ancak özellikle Milli Mücadele döneminde Türk belde ve köylerinde çetecilik yapıp olay çıkaran Rum gençleri için sövgü amaçlı bir kelime olarak kullanılır. Serseri anlamına da gelmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Malayani Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Palikarya Kelimesinin Kökeni

  • Yunanca

Palikarya Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

13 ekim 1918 günü, Adana treninden inip de Haydarpaşa rıhtımına ayak basınca karşılaştığı manzara şudur: 55 düşman gemisi, zafer bayraklarını açarak Istanbul limanına girmektedirler. Bütün karşı sahiller Rumların, Yahudilerin,levantenlerin
sarhoş çığlıkları ve palikarya naraları ile çınlar. Ama bu manzara karşısında, bu hava içinde, kılı bile kıpırdamadan:- Geldikleri gibi giderler!

diyebilen adam, işte bu tek adam’dı. Nitekim, bir gün geldi, bütün bu gemiler, geldikleri gibi gittiler. Hem de onun gönderdiği askerleri selamlayarak. Sarhoş çığlıkları ise ebediyen sustu!

Şevket Süreyya Aydemir
Tek Adam – Cilt 1, Şevket Süreyya Aydemir
Sayfa 341

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce