Schadenfreude Ne Demek?

Almanca uzun sözcüklerin bir hayli fazla olduğu bir dil. Diğer kültürlerden ve dillerden farklı olarak Almanlar, birkaç kelime ile ifade edilebilecek bir durumu tek bir sözcükle açıklar. Bunlardan biri de ‘schadenfreude’ kelimesidir. Peki ‘schadenfreude’ nedir ve ne anlama geliyor? Bu yazımızda kısaca bu kelimeden söz edeceğiz.

Schadenfreude Ne Demek?

Schadenfreude, bir başkasının başarısızlığında ya da hatalı olması durumunda sevinmek, kişinin bu hata ve başarısızlığından haz duymak anlamına gelir. Bir başkasının zarar görmesi, başarısız olması, hata yapması gibi durumlarda bu kelime kullanılır.

Almanca’da schade; kötü olay anlamına gelir. Freude kelimesi de ‘sevinç’ demektir. Bu iki kelimenin birleşmesi sonucu da schadendfreude kelimesi orataya çıkmıştır.

Almanca’nın dil yapısından kaynaklı olarak bir kelime karmaşık durumları kolaylıkla ifade edebilir. Örneğin Zweisamkeit kelimesi Almanca’da birbiri ile uyum sağlayan iki kişinin ‘tek’ bir kişi olması anlamına gelir.

Cümle İçi Kullanımı

Genellikle gerçek bir gazete için bile en temkinli çö­züm, işi duygusala bağlamak, gidip anne babayla görüşmek­tir. Dikkat ederseniz televizyonlann yaptığı budur ve evlat­larını toprağa vermiş annenin kapısını çaldıklarında Çocu­ğunuzun ölümüyle ne hissettiniz? diye sorarlar kadıncağıza. Seyircinin gözü yaşarır ve herkes memnun olur. Almancada güzel bir sözcük vardır: Schadenfreude, başkalarının kede­riyle mutluluk duymak.

Sıfır Sayı, Umberto EcoSayfa 122

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.