İtfaiye Hortumuna da Zam Geliyor

Temmuz ayı, zamların havada uçtuğu, yıllardır söylenegelen ama devletin en azından “kriz” olarak değerlendirmediği sürecin en kritik dönemi oluyor. Bu dönemde yapılan zamlar, vatandaş tarafından tuhaf bir tepkiyle karşılandı. Bir kısım vatandaşlar Neyzen Tevfik’in “su veren itfaiyenin hortumunu” diye başlayan dizeleri ezberledi. Bir kısım vatandaş da “olacak tabi, dış güçler” var diyerek vergileri ödemeye, doğalgazı şimdiden zamlı kullanmaya gönüllü oldu. 

Yapılan bu zam haberlerinden sonra bir kısım vatandaşın “su veren itfaiyenin hortumunu” diye başlayan dizeleri gereğinden fazla söylemesi üzerine devlet olaya el attı. İtfaiye hortumuna da zam geliyor. Peki bu zam haberi ne demek? 

Yani burada yazar şunu demek istiyor: Zam haberleriyle fenalaşan vatandaşları itfaiye hortumu ile bir nebze olsa sakinleştirebiliyorduk ama o kadar çok şeye zam yaptık ki ortada zam koyabileceğimiz bir şey kalmadı. Normalde en son zam yapacağımız şeye şimdi zam yapmaya mecbur kaldık. 

Bundan sonra harbi anlamda geçmiş olsun. Devletimiz en azından hortumla serinletiyordu. Şimdi o da yok. Malum daha yazın ortasındayız.

İlginizi Çekebilir:  Kuşlar Helikopterleri ve Uçakları Gördüklerinde Ne Hissediyorlar?

Havalar sıcak, zamlar haldır huldur geliyor. Tam havalar sıcakken doğalgaz kimsenin umrunda olmaz diyerek “doğalgaza zam”; hazır millet tatile gidiyor, kredi kartlarının limitlerini zorlar diyerek aylık faizlere yüzde 30 zam; tatilde millet ne içecek diyerek ÖTV’ye zam yapıldı. Kafaları çalışıyor ama hinliğe. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara