İti İte Kırdırmak Ne Demek?

İti ite kırdırmak. Atasözü ve deyimler külliyatında önemli deyimler arasında yer alan iti ite kırdırmak deyimi, “it” ile ilgili onlarca deyimden sadece biridir. Peki iti ite kırdırmak ne demek? İti ite kırdırmak deyiminin anlamı nedir? İşte tüm yönleriyle “iti ite kırdırmak” deyimimin anlamı. 

İti İte Kırdırmak Nedir? 

İti ite kırdırmak deyimi, kötü olan birini ya da kötü olan bir şeyi kendisiyle kötülük konusunda eş değer olan bir başka kişi ve şeyle çatıştırmak anlamlarına gelir. 

İti ite kırdırmak deyimi, “dinsizin hakkından imansız gelir” atasözüyle hemen hemen aynı anlama gelir.  Burada deyimde anlatılan en önemli şey, kötü olan birini kendisine “kötülük” yönünden en çok benzeyen bir başka şeyle sınamak, imtihan etmektir. 

Birtakım örneklerle “iti ite kırdırmak” deyiminin anlamını pekiştirelim. 

Örneğin bir kişinin borçlu olduğu bir tefeci olsun. Borcunu ödemesin. Tefeci, borcunu istemeye gelince söz konusu kişi de paranın bir başka kişi de olduğunu fakat almaya gücünün yetmediğini söylesin. Tefeci, borcunu almak için o kişi ile uğraşacağından “it ite kırdırılmış” olur. 

Ya da bir Manchester United taraftarını ele alalım. En yakın takipçisi ise Liverpool ve Arsenal olsun. Taraftarlar, Liverpool ile Arsenal’in kendi aralarında oynadığı maç için “iti ite kırdırmak” deyimini kullanırlar. Çünkü zirve yarışında iki rakibi de birbirleri ile maç yapacaklar ve bir taraf mutlak puan kaybedecek. 

İlginizi Çekebilir:  Lügatımızdaki Irkçı Deyim ve Atasözleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce