Nalet Bebe: Ömer Başdoğan Kimdir?

Bu ismi büyük ihtimalle çok çok iyi tanıyorsunuz. Tanıyamadıysanız yardımcı olayım. İlk olarak Vİne üzerinden fenomen olmuştu. Cidden bir ara Vine vardı ne oldu ona? 7 saniyelik videolar harika bir patlama yarattı milyonlar kullanmaya başladı fakat sonra birden çöküşe geçti bunun sebebinin analiz edilmesi başka bir konu fakat Vine’ın bizi çok iyi yeteneklerle tanıştırdığı kesin.

İşte bu yeteneklerden biri de Nalet Bebe. Onu da ilk olarak Vine uygulaması üzerinden keşfettik. Asıl adı Ömer Başdoğan olan Nalet Bebe’nin en önemli yeteneği ise samimiyeti diyebiliriz. Bir röportajda da: ‘Abuk sabuk videolar çekerek bu işe başladım.’ demişti. Tek yeteneğinin ssamimiyet olduğunu söylersek ona biraz haksızlık etmiş olabiliriz. Aynı zamanda mizah anlayışı ve komik tespitleriyle bizi gerçekten çok güldürüyor.

Sonrasında ise video çekmek için Instagram uygulamasına geçiyor. Tabii takipçileri peşini bırakmıyor. Oradaki hesabı da yüzbinlerce takipçiye ulaşıyor. Fakat burada karşısınıza bir başka zorluk çıktığını söyleyebiliriz. Vine üzerinde videolar 7 saniye iken Instagram üzerinde süre 1 dakika olduğu için videoları kurgulamak için daha fazla vakit harcamak gerekmiş.

Bazı fenomenler bellir bir takipçi sayısına ulaştıktan sonra video çekmeyi neredeyse bırakıp sürekli reklam almaya başlıyor ve sayfası tamamen kar amacı gütmeye başlıyor. Tabii ki sayfa üzerinden para kazanmaları normal fakat bu derece olması da gerçekten pek hoş bir şey değil. Nalet Bebe ise öyle değil, video çekmek için uzun saatler harcıyor ve gününün büyük bir kısmını bu işe ayırıyor. Reklam alacağı zaman ise belirli kriterlere tabii tutuyor ve gerçekten yanıltıcı derecede sayılacak saçma reklamları yayınlamıyor. Ayrıca çektiği reklamları çoğu zaman göze batmayacak şekilde viral diye adlanladırdığımız gibi yapıyor. Sık reklam yayınlaması da sayfanın kitlesinin daha hızlı artmasında çok büyük fayda sağlıyor.

Şu an Instagram üzerinde çok kaliteli videolar çekse de bana göre asıl kalite Vine üzerinde çektiği videolardaydı. Bunun için Vine uygulamasında çektiği komik videoların bir derlemesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Bir önceki yazımızda ünlü youtube fenomeni İdris Usta USA‘den bahsetmiştik.

 

 

 

 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir