James Tisot Kimdir? Hayatı ve Eserleri

15 Ekim 1836 günü Fransa’nın Nantes kentinde İtalyan asıllı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen James Tissot’un annesi Marie Durand bir şapkacı; babası Marcel Théodore Tissot ise perdelik kumaş tüccarı idi. Tissot, tıpkı annesi gibi genç yaşta Katolik dinine geçti. Bu, Tissot’un ilerleyen yıllarda resim kariyerine ve hayatına önemli etkiler bırakan bir dönüm noktası olmuştu. James Tissot, ressam olmaya henüz 17 yaşında karar verdi ve ona resim konusundaki hünerlerini ortaya çıkaran şey ise Nantes kentindeki limanlar ve gemilerdi. İlk başta Marcel Théodore Tissot, oğlunun ressam olmasına karşı çıksa da sonunda onun ressam olmasına izin verdi. 

Birtakım kaynaklara göre 1856, birtakım kaynaklara göre 1857 yılında sanat alanında eğitim görmen amacıyla Paris’e gitti. 1860’lı yılların ortalarına doğru Orta Çağ stilindeki portreleri ve modern hayatı harmanlayan yeni bir tarza yöneldi. 

Yeni bir tarz yakaladığı bu dönemde Fransız ressama olumlu yönde pek çok eleştiri geldi ve Tissot bu dönemde çokça konuşuldu. Tissot, kendini başarılı bir sanatçı olmaya adadı. Tıpkı Alfred Stevens ve Claude Monet gibi Tissot da Japon nesne ve kıyafetlerinden etkilendi ve bunu birçok eserinde dile getirdi. 

Tissot, 1870-1871 Fransa-Prusya Savaşı’nda orduya katıldı ve bu savaşın ardından 1871 yılında Paris’ten Londra’ya taşındı. Vanity Fair dergisinin yanı sıra Kraliyet Akademisi’nde sergilendi.

Ressam 👨‍🎨 Kişiliği 

James Tissot, daha çok yaptığı İncil illüstrasyonları ile ün salmıştır. Birçok portrenin yanı sıra peyzaj eserlerine de imza atan James Tissot, eserlerinde çoğunlukla guaj boya kullanmıştır. 

1871 yılında Paris’ten İngiltere’ye taşınan ve hayatının sonuna kadar burada yaşayan Fransız ressam, 50 ile 58 yaşları arasında İncil’den ve İncil dışındaki form ve kaynaklardan esinlenerek İsa’yı resmetti. Bunda annesinin etkisiyle Katolik dinine geçmesi etkili oldu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir