Jimmy Jip Nedir?

Şaryo, kale arkası kamerası veya aktüel kamera olarak da bilinen Jimmy Jip, sıklıkla bir raylı sistem üzerinde kullanılan, çekim açısının daha yukarıdan gerçekleşmesini sağlayan bir çeşit kameradır. Jimmy Jipleri daha çok futbol maçlarında, kalenin hemen arkasında görebiliriz. Jimmy Jipinkısaca kamerayı üç boyutlu düzlemde hareket ettirmek için kullanılan vinç sisteminin adıdır.

İlginizi Çekebilir:  Microsoft Teams Checking Your Credentials Hatası Çözümü

Jimmy Jip kamera sayesinde kameramanın kamerayla vincin üzerinde olması gerekmez, kamera uzaktan kumanda yöntemiyle kontrol edilir. Bu kameranın kaliteli açılar yakalamasını oldukça kolaylaştıran bir yöntemdir. Aynı zamanda Jimmy Jip kameranın 360 derece ”pan” ve 180 derece ”tilt” yapmasını kolaylaştıran teknik bir donanımdır. Özellikle aksiyonu bol film ve dizilerde Jimmy Jip oldukça işlevsel olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Dota 2 TBD Ne Demek?

Öte yandan Jimmy Jipi kullananlara ”Jimmy Jip Operatörü” ismi verilmiştir. Kameranın çekim alternatifini zenginleştiren bu teknik donanımın piyasası oldukça pahalı ve maliyetlidir. Bu sebepten dolayı Jimmy Jipleri belirli bir süre ve aralıkta kiralayan stüdyo ya da ajanslar vardır. Odaajans gibi.

İlginizi Çekebilir:  EBA Yükleniyor Hatası Çözümü

Jimmy Jipin Kullanıldığı Yerler,

  • Belgeseller (özellikle belgesellere farklı bir soluk katmıştır)
  • Spor Müsabakaları (futbol,olimpiyatlar vs.)
  • Dizi ve Filmler (aksiyonlu dizi ve filmlerin vazgeçilmezi olmuştur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri - evden eve nakliyat