John Breuilly Kimdir?

John Breuilly kimdir? John Breuilly, özellikle tarih ve milliyetçilik üzerine yapmış olduğu çalışmalar ve eserleri ile bilinen İngiliz tarihçi, sosyolog ve yazardır. 

1946 yılında doğan ve şu anda 72 yaşında olan John Breuilly, tarih, sosyoloji ve milliyetçilik üzerine pek çok makale kaleme aldı ve bu makalelerden bazılarını kitap haline getirdi. 

Yüksek lisansını tarih ve politika üzerine yapan John Breuilly, doktorasını ise tarih alanında yapmış ve York Üniversitesi’nde doktora programını tamamlamıştır. 

Manchester Üniversitesi ve Birmingham Üniversitesinde “tarih, sosyoloji ve siyaset” üzerine dersler vermiştir. Breuilly aynı zamanda Almanya’da bulunan Wissenschaftskolleg’de de tarih üzerine birtakım araştırmalar yapmıştır. 

Breuilly asıl ününü ise milliyetçilik üzerine yapmış olduğu çalışmalarla kazanmıştır. Milliyetçiliğe getirmiş olduğu modern yaklaşımlar ve toplumları çeşitli yönleriyle analiz eden çalışmaları ile saygın tarihçiler arasında yer alan Breuilly, bu alanda pek çok eser vermiştir. 

İlginizi Çekebilir:  Bloomberg HT Sunucusu Açıl Sezen Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında? Boyu? Eşi Kimdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara