Joker: Binali Yıldırım

AKP’nin merakla beklenen, parantez içinde ünlem, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım oldu. Yine mi Binali Yıldırım? Evet yine, yeniden Binali Yıldırım.

Hem Başbakanlık, hem Ulaştırma Bakanlığı, hem Meclis Başkanlığı, hem Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı ile AKP tarihinin tartışmasız en büyük jokerlerinden olan Binali Yıldırım’ın inişli çıkışlı grafiği merak konusu. Bu gidiş nereye? 

Bir muhtar olmadığı kaldı onu da artık ölmez sağ kalırsak bir sonraki yerel seçimlerde göreceğiz. Bürokrasinin Evliya Çelebisi olan ünlü seyyah Binali Yıldırım’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanması halinde bir sonraki hedefi Başkanlık olacak. Zira önünde başaramadığı tek makam Başkanlık makamı. 

Tam ülkenin en yetkilisi oldu derken Cumhurbaşkanı’nın yetkileri artırıldı yetmedi rejim değiştirildi ama kendisi tüm bu zorluklara rağmen hala dimdik ayakta ve reisin tam bir jokeri. Böyle jokerler kolay yetişmez. 

Düşünün şimdi kaç kişi var böyle daldan dala atlatacağınız bin Ali, in Ali diyebileceğiniz? Yok. Ama Binali Bey daha kendisine teklif götürülmeden kabul ediyor. Haliyle kendisini bürokrasinin her kademesinde görüyoruz. 

Muhtemelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını da kazanacak. Keşke Hürriyet Binali Bey için de “muhtar bile olamaz” diye haber yapsaydı da kendisi de reis gibi hırslı olsaydı ama olsun onun da kendisine göre “iyi kötü” bir mesleği var. 

Şaka bir yana tüm ciddiyetsizliği ve işin ilginç tarafı sempatikliğiyle neredeyse her göreve “varım” diyen Binali Yıldırım’ın bu adaylığı da kazanması halinde torunlarına anlatacağı bir hikaye daha oldu. 

Düşünsenize “dede sen ne iş yapıyordun?” diye soran bir toruna bir başlıyorsunuz anlatmaya “ben işte şu bakanken Başbakan oldum, şuradaydım beğenmedim oraya geçtim. Oradan da sıkıldım buraya geçtim.” 

Velhasıl şaşırtmayan bir karar olmuştur. Kendisi her ne kadar ciddiyetsiz bir kişilik olsa da bir de “Belediye Başkanı” sıfatına nail olalım. Kazamayacığını düşünenler var hala? Kazanacak. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.