Joseph von Hammer-Purgstall Kimdir?

Joseph von Hammer-Purgstall ya da sadece Hammer olarak bilinmektedir. 9 Haziran 1774 tarihinde şu anda Avusturya toprakları içinde bulunan Graz şehrinde dünyaya gelen Avusturyalı tarihçi, diplomat ve dünyaca ünlü oryantalisttir. Ünlü tarihçi Geschichte des Osmanischen Dichtkunst isimli eserinin iç kapağına ismini Yusuf Hammer Purgstall olarak işlemiştir.

1774 senesinde Avusturya’nın Graz şehrinde dünyaya gelen Hammer henüz 15 yaşındayken Viyana’da bulunan İmparatorluk Doğu Dilleri Akademisi’nde eğitim görmeye başladı. Bu eğitiminin ardından 5 yıl süreyle diplomatik tercümanlık eğitimleri aldı. Hammer, bu zaman zarfında Türkçe, Arapça, Farsça gibi doğu dillerinin yanı sıra İtalyanca, Latince ve Yunanca gibi dilleri de öğrendi. Hammer, dil zekası oldukça yüksek bir kişilikti. Öğrenmiş olduğu dillere edebiyatları ile hakim olan Hammer, eserleri tercüme ederken de zorluk çekmiyordu.

Hammer İstanbul’a ilk kez 1799 senesinde III. Selim’in tahtta olduğu dönemde gelmiştir. Hammer, İstanbul’daki dönemlerinde Doğu Tarihi ve edebiyatına ilgi duymuş ve Doğu Akdeniz’de Fransızlar aleyhine açılan İngiliz seferlerine katılmıştır. Daha sonra Mısır’a giden Hammer, burada Arapçasını da ilerletme imkanı bulmuştur. 1807 senesinde ülkesi Avusturya’ya dönen Hammer, burada saray müşavirliği görevinde bulunmuş ve imparatorluk akademisine başkan olarak seçilmiştir.

Hammer, 1835 senesinde radikal bir karar alarak politikayı bırakmış ve kendini sadece tarih çalışmalarına vermiştir. Hammer, 1851 senesinde kurulan Encümeni Daniş’e seçilen bilim insanlarından biridir.

Özellikle doğu dilleri ve doğu kültürüne ait olan eserleri Almancaya kazandırarak geniş yankı uyandıran Hammer’ın kabrinde yazan ismi Yusuf bin Hammer’dır. Ünlü tarihçi kabir taşını kendisi çizmiş ve İstanbul’daki ulemaların mezar taşlarından etkilenerek yapmıştır. Mezar taşının üzerinde ”Hüvelbaki” diye başlayan Arapça yazılar ”Rahman olan Allah’ın merhametine sığınan üç dilin tercümanı müverrih Yusuf bin Hammer” diye biter.

Osmanlı Devleti’ni kuruluşundan yıkılışına kadar aldığı hacimli kitabı Osmanlı Devleti Tarihi adlı kitabında neredeyse her detaya inen Hammer, bir Batılı bilim adamı olarak Osmanlı Devleti tarihini en iyi özetleyen ve sunan kişiler arasında yer alır. Savaşlar, antlaşmalar, devlet adamları veya şehzadeler hakkında ilginç ve bir o kadar bilinmeyeni aktaran Hammer’ın kaleminden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: