Kafeinsiz Kahve Çarpıntı Yapar mı?

Kahve bağımlıları için bir alternatif gibi görünen kafeinsiz kahve çözüm olamayacak gibi görünüyor. Çünkü zaten bağımlılık yaratan, kahve değil kahvenin içindeki kafeinin bizzat kendisi. Eğer kahve ile beraber kalp çarpıntısı, tansiyon yükselmesi gibi problemler beraberinde geliyorsa bu içecekten uzak durmanız gerekmektedir. Çünkü kahvenin yan etkileri kalp ritmi ve kan akışı ile alakalı olduğundan ciddi boyutlardadır. Kafeinsiz kahve çarpıntı yapabilir. Mantık olarak içeriğindeki kafeinin çarpıntı yaptığı bilinse de buradaki tansiyon yükselmesi çok düşük oranlarda gözlenmiştir. Yine de normal kahveye göre çarpıntı yapma riski çok düşüktür. Kahveye karşı bu derece bir hassasiyetiniz varsa kola, çay gibi içeceklerden de uzak durmalısınız.

Gece Kahve İçmek Çarpıntı Yapar mı?

Kafeinsiz kahvenin diğerine oranla ne derece riskli olduğundan bahsettik. Bu kısımda kafeinli veya kafeinsiz olsun, gece vakti içildiğinde saate göre çarpıntısı etkisi yükselir mi? Madde madde gündüze göre oluşabilecek zararlarından bahsedelim;

  • Gece vakti içilen kahve uykunuzu kaçıracağından daha stres yüklenmenize neden olur. Bu da tansiyonunuzun daha fazla yükselmesine sebep olabilir.
  • Çarpıntı konusunda gece daha fazla riskli bir problem yaşayabileceğiniz için zarar görmüyorsanız tercihen sabah içmeyi tercih edin.
  • Uyku düzensizliği ve yanında yüksek kahve tüketimi ileri dönük kalp sağlığı için de başta kalp ve damar tıkanıklığı olmak üzere birçok zarara sebep olacaktır.

Kahvenin kalp için sağlıklı olduğu söylenip övülüyor. Fakat bu sadece yan etki görmediğiniz ve günlük 1-2 fincan içtiğiniz miktarlar için geçerlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: