Aslı Kaybolan Fatura Nasıl İptal Edilir?

Fatura; satılan veya verilen iş karşılığında işi ve ürünü satın alan kişinin borcunu gösteren bir vesikadır. Bu vesika satılan ürünün veya alınan işin ispatı mahiyetindedir. Resmi olan faturalar kaybolursa ne olur? Kayıp durumunda sonuçları nelerdir?

Aslı Kaybolan Faturanız Kayıtlı Değilse

Faturanız henüz kayıtlara düşmeden kaybolmuş ise bu dikkate alınmayacak mı? Elbette alınması gereklidir. Mal ve hizmet alındığı için firmada satış hakkında bildirim mutlaka yapacaktır. Sadece bu bile sizin cezai işleme tabi tutulmanıza neden olabilir.

Kaybolan Fatura Sonucunda Ne Yapılabilir?

Söz konusu faturanın sahibi kaybettiyse anlaşma yaptığı firmadan faturanın fotokopisini alarak, firma tarafından “aslı gibidir” ibaresi düşülür. Bu şekilde faturanız geçerliliğini sürdürebilir.

Peki, bu fotokopi vergi hukuku çerçevesinde geçerli midir?

Söz konusu fotokopinin noter tasdikli damgası bulunması gerekmektedir. Bununla birlikte faturanın kaydının olması şartıyla, notertasdikli fotokopinizle KDV indiriminden deyararlanabilirsiniz. Buna göre noter tarafından “Zayi olan aynı tarih ve sayıyı taşıyan fatura aslı yerine kullanılmak amacıyla tasdik edilmiştir” ibaresi düşülmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting