Ekonomi

Kağıtsız İhracat Uygulaması Nedir?

Bakan Pekcan konuşmasında ‘kağıtsız ihracat’ denen ilginç bir şeyden bahsetti. İhracatın kağıtsız olması ne demek?

İhracat yapmak çoğu KOBİ için uzak bir seçenek gibi görünür bunun asıl sebebi maliyetlerin yüksek olması değil, yürütülecek olan, İngilizcede ‘paperwork’ terimiyle ifade edilen evrak işlerinin çok fazla olması ve bundan dolayı firma bir gümrük danışmanlığı firması ile çalışıyor olsa dahi kendi içinde ihracatla ilgili işleri yürütecek eveak getir götür yapacak birilerine mutlaka ihtiyaç duyar. Bundan dolayıdır ki ihracat teşvik paketlerinin içinde sürekli bununla ilgili olacak personele maaş desteği mutlaka verilir.

Bakan Pekcan’ın kağıtsız ihracat diye bahsettiği kavram ise tüm bu evrak işlemlerinin elektronik ortama taşınıp tamamen elektronik bir hale getirilmesi olacaktır. Böylelikle ihracat yaparkeb binlerce saatlik iş yükünden kurtulmuş olacağız. 

Dolaylı dememize gerek yok rahatlıkla doğrudan bir etkiden bahsedebiliriz. İhracat yapılmasını, dış pazarlarla entegrasyonu sağlayacağı için bu karmaşık bir gümrük sistemi olan ekonomiye milyonlarca dolar teşvik vermek yerine sistemi değiştirip işleri kolaylaştırmak hem şu an hem de uzun vade için çok faydalı olacaktır.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.