Atilla Yeşilada: Bu Durgunluk IMF’siz Bitmez

Ekonomi üzerine yaptığı konuşmaları ve çıkarımları ile büyük bir kitle tarafından ilgiyle takip edilen Atilla Yeşilada, geçtiğimiz günlerde YouTube üzerinden ”Bu durgunluk IMF’siz bitmez” açıklamasında bulundu. Yeşilada, videosunun hemen başında videonun isminden dolayı birtakım hukuki şikayetle karşılaşacağını belirtti.

Türkiye bu resesyonu kendi imkanları ile atlatamaz, çünkü çözülmesi gittikçe güçleşen bir borç sorunu var. Özel sektör borcunu ödeyemez hale geldi. Kamu eliyle ödenemeyen borçlar banka bilançolarına aktarılarak onların da kredi vermesi zorlaştırılıyor. Sistemde batık borç tutarı TL 300 milyarı buluyor. Bu kaynağı dışarıdan borçlanamayız. Ya çok uzun süre resesyonda sürüneceğiz, ya da IMF’den mali destek isteyeceğiz.


Atilla Yeşilada

Türkiye’nin 2018 yılının son çeyreğinde daralması ve 2019 yılında da daralma göstermesi ile resesyona girdiğini ifade eden Atilla Yeşilada, Türkiye’nin ekonomi politikasının orta vadede toparlanamayacağını dile getirdi ve ekonomideki bu durgunluğun IMF’siz bitmeyeceğini belirtti.

Bankaların kredi vermediğini, verdiği kredileri alamadığını, bankaların takipteki alacaklarının toplam kredilerdeki oranının %4 olduğunu ve kısa bir süre içinde de bu oranın daha da artacağını ifade eden Atilla Yeşilada ayrıca konkordato ilan eden firmaların arttığını ancak yapılan mevzuat değişikliği ile konkordato ilen etmenin de zorlaştığını sözlerine ekledi.

Atilla Yeşilada’nın IMF yorumu bazı kişiler tarafından bir yatırım tavsiyesi olarak algılanırken bazı kişiler tarafından da manipülasyon olarak algılandı. Atilla Yeşilada’nın söz konusu açıklamayı yaptığı video:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir