Kağıttan Kaplan Ne Demek?

Kağıttan kaplan ne anlama geliyor? Gündelik hayatta sıkça kullanılan kelimeler arasında olmasa da siyasetteki kullanımından dolayı aşina olduğumuz “kağıttan kaplan” benzetmesi ne demek? İlk kez kim tarafından kullanıldı? Ne demek? 

Kağıttan Kaplan Ne Demek? 

Kağıttan kaplan benzetmesi, güçlü ve etkili olarak görülen kişi ve kurumların aslında göründüğü kadar güçlü ve etkili olmadığını, lanse edilen güç ve etkilerinin sözde yani kağıttan olduğunu ifade eder. Bu söz ayrıca atıf olunan kişi ve kurumların kimliklerine de bir eleştiri taşınmaktadır. 

Dünyada İlk Olarak Ne Zaman Kullanıldı? Kökeni 

 Çince terim. Bu ifade, tehdit gibi görünen ama özünde etkisiz olan ve direnemeyen yapıları tanımlamak için kullanılır.

İlginizi Çekebilir:  Beyt Ne Demek?

Politik olarak; Çin lideri Mao Zedong Amerika Birleşik Devletleri ve onun temsil ettiği emperyalizmi bu ifadeyle tanımlamış ve tüm Batı Bloku’nu bu sloganla tanımlamıştır.

Türkiye’de Süheyl Batum’la Beraber Kullanılmaya Başlandı 

Türkiye’ye kağıttan kaplan benzetmesini ilk getiren kişi bir dönem CHP Eskişehir milletvekili,  CHP genel başkan yardımcısı olan hukukçu ve akademisyen Süheyl Batum’dur. Süheyl Batum, Türk Silahlı Kuvvetleri için “kağıttan kaplan” benzetmesini yapmıştır. 

Söz konusu dönemde CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum hZonguldak’ta yaptığı bir konuşmada, “Koca bir askeri yıktılar, meğer kâğıttan kaplanmış, biz bunu asker zannedermişiz, meğer ABD içini oymuş. O koca ağacı hop diye yıktılar. Ancak CHP’yi yıkamadılar” ifadelerine yer vermişti. 

Süheyl Batum’un bu açıklamalarından sonra hükümetten ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden açıklama gelmiş, Genelkurmay Başkanlığı: “Bizi siyasete karıştırmayın” açıklamasında bulunmuştu. 

Öte yandan dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ise Suriye dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlamış ve Batum için, “Bu adam anayasa hukukçusu mu, yoksa başka bir şey mi?” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir:  İpi Göğüslemek Ne Demek?

Süheyl Batum Daha Sonra Özür Diledi 

Gerek Genelkurmay Başkanlığı gerekse siyasilerden sert tepkiler gelmesinin üzerine Batum: “CHP’lilerden ve ordunun şerefli üyelerinden özür dilerim” açıklamasında bulundu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce