Süheyl Batum Kimdir? Nerelidir?

Bedii Süheyl Batum, Türk milletvekili, hukukçu ve akademisyen. CHP Eskişehir milletvekilliği ve aynı zamanda genel başkan yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Süheyl Batum kimdir? Nerelidir? 

Bir dönem CHP Eskişehir milletvekilliği görevinde bulunan ve Emine Ülker Tarhan ile birlikte partiden istifa eden Süheyl Batum hakkında detaylı bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. 

6 Mayıs 1955 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Süheyl Batum, Pantheon Sorbonne Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Batum, yüksek lisansını ve doktorasını İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamlamıştır. 1980 senesinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku kürsüsünde asistan olan Süheyl Batum; 

• 1985’te doktor

• 1990 yılında doçent

• 1996 yılında profesör ünvanlarını almıştır. 

Batum’un Akademik Kariyeri 

Süheyl Batum, 1996 senesinde profesör olduktan sonra 1997 ile 2000 yılları arasında Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanlığı görevinde bulunmuştur. Batum ayrıca 2000 ile 2003 yılları arasında Bahçeşehir Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi dekanlığı görevine getirilmiş, aynı üniversitede 2003 ile 2007 yılları arasında ise rektör olarak görevine devam etmiştir. 

Ayrıca İstanbul Üniversitesi‘nde, Galatasaray Üniversitesi‘nde, Bilgi Üniversitesi‘nde, Marmara Üniversitesi‘nde ve Bahçeşehir Üniversitesi‘nde ve Okan Üniversitesi‘nde Anayasa Hukuku dersi verdi.

İlginizi Çekebilir:  Gülper Özdemir Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında? Sevgilisi Kim? Boyu?

İstanbul Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Okan Üniversitesi gibi saygın üniversitelerde Anayasa Hukuku dersleri vermiştir. 

Süheyl Batum bir dönem Vatan gazetesi ve Cumhuriyet Gazetesi’nde de köşe yazarlığı yapmıştır. 

Özel Hayatı 

Süheyl Batum Gürcü asıllıdır. Çok iyi derecede Fransızca konuşan Süheyl Batum’un yayınlanan 5 kitabı bulunuyor. Ayrıca Süheyl Batum, Oya Batum ile evlidir ve bu evlilikten iki çocukları olmuştur. 

Siyasi Kariyeri 

Süheyl Batum’un siyasi hayatı, öğretim görevlisi olarak çalışmaya ara vermesiyle başladı. Süheyl Batum ilk olarak 22 Mayıs 2010 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin 33. Olağan Kurultayı’nda CHP üyesi oldu. 23 Mayıs tarihinde ise delegelerin oylarını alarak  CHP Parti Meclisi üyeliğine seçildi. 

Batum ardından 29 Mayıs 2010 tarihinde Parti Meclisi’nde CHP Merkez Yönetim Kurulu’na seçildi. 

Süheyl Batum ardından 3 Kasım 2010 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından Genel Sekreterlik makamına getirildi. Önder Sav’dan boşalan koltuğu geçti. 

18 Aralık 2010 tarihinde düzenlenen Cumhuriyet Halk Partisi’nin 15. Olağanüstü Kurultayı’nda 1089 oy alarak bir kez daha Parti Meclisi üyeliğine seçildi. 

25 Aralık 2010 tarihinde toplanan Parti Meclisi’nin kararı neticesinde Seçim ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevine getirildi. 

12 Haziran 2011 Milletvekili Genel Seçimlerinde, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Eskişehir Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclis’ine girdi. 

Süheyl Batum, 31 Ekim 2014 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden istifa eden Emine Ülker Tarhan‘dan 1 ay sonra 4 Kasım 2014 tarihinde Emine Ülker Tarhan ile aynı yolda devam edeceğini, aynı düşünceleri paylaşacaklarını belirtti ve parti içindeki istifaların da artacağı mesajını verdi. 

Süheyl Batum ardından; Emine Ülker Tarhan, Muharrem İnce, Ümit Kocasakal, Metin Feyzioğlu, Tuncay Özkan, Umut Oran, Birgül Ayman Güler gibi isimlerin yeni bir değerlendirme yapması için bir araya gelmeleri talebinde bulundu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara