Sağlık

Kanı Düşük Olanlar Hacamat Yaptırabilir mi?

Hacamat, geleneksel tıp ilminde oldukça sık kullanılan ve tedavi yöntemi olarak hastalar üzerinde iyileştirici etkisi olduğuna inanılan bir tedavi yöntemidir. Daha çok sırt bölgesine uygulanan hacamat, zaman zaman ağrı bölgesine göre değişim göstererek vücudun farklı alanlarına uygulanmaktadır. Artık hastanelerde ve bir tıp uzmanı gözeriminde de yapılan hacamat, bulunduğunuz bölgenin hastanelerinde de kolayca ulaşabileceğiniz bir birim olmuş durumda. Hacamatın herkes tarafından uygulanması oldukça sakıncalı ve tehlikeli bir durumdur. Vücudun belli bir bölümüne kuru veya kanlı bir şekilde cilt üzerinde vakum uygulayarak cilt altındaki kanı çıkarmaya dayanan eski bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem uygulanırken oldukça dikkatli olunmalı ve bu tedavide uzmanlaşmış kişiler tarafından uygulanmalıdır. Aksi durumda vücudunuzda oluşan kanamaların derinliğine bağlı olarak farklı sorunlar yaşayabilirsiniz. Peki kanı düşük olanlar veya tanımlanmış anemi hastaları hacamat yaptırabilir mi?

Hacamat, tansiyon tedavilerinde, bel rahatsızlıklarında, migren gibi rahatsızlıklarda kullanılmakta ve ek tedavi olarak tercih edilmektedir. Kanı çok düşük ve anemi tedavisi gören hastalar ise hacamat yaptırmadan önce doktoruna danışmalı ve bu tedavinin kendisi için uygun olup olmadığı konusunda bilgi alması gerekmektedir. Kanama bozuklukları ya da düşük tansiyona sahipseniz bu konuda dikkatli olmanız gerekmektedir. Anemi hastaları için hacamat esnasında kan kaybının yaşanması tansiyon düşüklüğüne ve baş dönmesine neden olduğu gibi bayılma vakaları da yaşanmaktadır.

Hacamat kullanımı ile ilgili araştırmalar gerek Türkiye’de gerekse uluslararası alanda oldukça geniş bir şekilde yer almakta. Aşağıya sizler için derlediğimiz bazı kaynakları bırakacağız. Muhakkak göz atmalı ve hacamat tedavisinin her yönü ile sizlere neler sağladığını öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.