Kansızlık Neden Olur?

Bilindiği üzere vücudumuzda bulunan kan birisi sıvı  diğeri kat olmak üzere iki elementten  meydana gelir.  Alyuvarlar, akyuvarlar ve  plaket adı verilen küçük parçalar durumundadır. İşte hekimlerin annemi adını verdikleri kansızlık alyuvarların yapısında oluşan değişikliklerden meydana gelen bir hastalık türünden başkası değildir. Alyuvarlar içinde  demir bulunan hemoglobin maddesiyle özel bir yapıya sahiptir. En önemli görevleri akciğerden aldıkları oksijeni tüm vücuda iletip bütün hücrelerin karbondioksidi geri getirmektir. 

Bu görevi yapan hemoglobin maddesidir. Oksijen götürüp karbondioksit getiren bu alyuvarların  hastalık çeşidi iki tanedir.

İlginizi Çekebilir:  Aspirin Çarpıntı Yapar mı?

1-) Kanın milimetre küpünde ki  alyuvarların az ya da çok sayıda azalması. 

2-) Alyuvarların sayısının aynı kalması  fakat içindeki hemoglobin miktarının azalması ile görülür. 

Her iki durumda tehlikesi az olsada çıkan hastalığa anemi yani kansızlık denir. 

Bir çok nedeni olan kansızlığı aşağıdaki nedenlerle birlikte toplayabiliriz.

İlginizi Çekebilir:  Mastit Ateş Yapar mı?

1. İçerisinde demir olan maddelerin yetersizce kullanılması. Yukarda sözü edilen hemoglobin maddesinin içerisinde çok sayıda demir vardır.  Gerçekten de demir bulunan yiyecekleri tüketimemesi   insanlarda kansızlığa yol açtığı görünür. 

2. Midedeki tuz asidi miktarının azalması:  Besinlerin içerisinde bulunan demirin vücuda geçebilmesi için midede azda olsa tuz asitinin olması gerekir, olmadığı takdirde bunun oluşumu güç duruma gelir. 

3. Uzun süreli görülen mide iç kanamaları. Mide ülserinde görülen hafif veya sürekli kanamalar. 

4. Bazı hastalıklarda;  bağırsak parazitlerinde,  kötü tümörlerde zehirlenmelerde,  verem, sıtma, tifüs gibi mikroplu hastalıklarda genellikle kansızlık görülür. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara