Klik Nedir? Klik Grup Neye Denir?

Klik nedir? Ne demek? Bir sosyoloji terimi olan klik, Türkçe “bölek” anlamına gelir.

Sosyolojik olarak kendilerini diğer grup ve kümelerden soyutlayan, bir çıkar doğrultusuna ortak hareket eden ve bu çıkarları doğrultusunda daha sık ve düzenli iletişim halinde olan insan toplulukları “klik” olarak adlandırılır.

Klikler, tüm yaş gruplarında görüldüğü gibi özellikle 12-24 yaş arasında sıklıkla görülen bir grup türüdür.

Grupları ortaya çıkaran nedenler birbirlerinden farklı olsa da klikler arasındaki en önemli bağ, ortak çıkar ve beklentilerdir.

Ergenlik ve orta çocukluk döneminde görülen bir durum olan klikler, genellikle 3-10 arası üyeden oluşurlar. Örneğin bir sınıfta kendilerini farklı bir nedenden dolayı diğer sınıf üyelerinden ayıran öğrencilerin kurduğu topluluk “klik” olarak sınıflandırılır.

Diğer sosyolojik ayrımlardan farklı olarak klikler, kendi aralarında daha sık ve düzenli iletişim halinde olan bireyleri içinde barındıran bir oluşumdur.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi klikler her yaş grubunda görülebilir. Örneğin bir siyasi parti içerisinde de klikleşme olabilir. Partinin genel işleyiş ve politikalarından bağımsız olarak bir araya gelen ve parti içi muhalefet konumunda olan bu üyeler, sosyolojik olarak birer kliktirler. Zira kendi aralarında daha sık ve düzenli bir iletişime sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.