Kelimeler

Katre Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Katre nedir? Ne demek? Katre kelimesinin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “katre” kelimesinden söz edeceğiz. 

Katre Nedir? Ne Demek? 

Katre, isim. 

Bir musluktan veya bir kaynaktan akan su, damla anlamıma gelmektedir. 

Katre kelimesi, Türkçede daha çok edebiyat alanında kullanılan bir kelimedir. Katre kelimesine şiir veya edebi nesirlerde rastlamak mümkündür. 

Katre, kelime anlamı itibariyle sadece damla değil, “azıcık, çok az” anlamına da gelir. Katre kelimesinin bu ikinci anlamı “miktar” belirttiği için zarf olarak da kullanılır. 

Aynı zamanda Şems-i Tebrizi’nin de “Katre-i Aşk” İskender Pala’nın da “Katre-i Matem” isminde kitapları vardır. 

Katre Kelimesinin Kökeni Nedir? 

Katre, dilimize Arapçadan geçmiş bir sözcüktür. Katre kelimesinin orijinal hali Arapçadır. 

Katre Kelimesinin Cümle İçindeki Kullanımı 

Hileden, desiseden (aldatma, entrika, oyun) endişe etme. Eğer birileri sana tuzak kuruyor, zarar vermek istiyorsa, Allah da onlara tuzak kuruyordur. Çukur kazanlar, o çukura kendileri düşer. Bu sistem karşılıklar esasına göre işler. Ne bir katre hayır karşılıksız kalır, ne bir katre şer. O’nun bilgisi dışında, yaprak bile kıpırdamaz. Sen sadece buna inan.

Aşkın Kırk Kuralı, Şems-i Tebrizi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi