Kedi Köpek Muhabbeti

Köpek kuyruğunu neden ve ne zaman sallar? Köpek kuyruğunu bir şeylerden haz aldığı zaman, oyun oynamak istediği zaman sallar. Köpeğin kuyruğunu salladığını gördüğünüzde bilin ki sizle vakit geçirmek ister, zarar vermez.

Peki kedi ne zaman kuyruğunu sallar? Kedi birşeylerden rahatsız olunca, birşeyler hoşuna gitmeyince, birşeyler onu rahatsız ettiğinde kuyruğunu sallar. Bu anlarda kedilerden uzak durun çünkü her an size zarar verebilir. Size saldırabilir.

Kedi ve köpek neden biribirinden bu kadar nefret ederler? Biri kuyruğunu sallayınca hoşnut olur, öbürü kuyruğunu sallayınca kızgın. Biri böyleyken dost canlısı öbürü düşmandan beter olur.

Belki kediler kuyruğunu sallayan köpeklerle oyun oynamak istiyordu ama kediler kendilerinden yola çıkarak kuyruğunu sallayan bir canlı bana zarar verebilir düşüncesi ile buna pek yanaşmadılar. Köpekler de belki kedilerle oyun oynamak istiyordu ama oyun oynayacak canlı önce kuyruğunu sallamalıydı ama köpekler kedilerinin kızınca kuyruğunu salladığını bilmezler, bilemezlerdi.

Bazen tam tersi olabiliyor.

İki canlı yaratıldıktan beri birbiriyle hiç anlaşamadılar. Kedi-köpek oldular birbiriyle. Köpekler kedileri yakalayınca onlara zarar vermek düşüncesiyle onları yakalamaya çalışmadılar. Kedilerle oyun oynamak düşüncesi ile arkasından koştular. Hiç kedi yiyen bir köpek gördünüz mü? Vahşi yaşamda bir canlı diğer canlıyı yiyerek hayatını devam ettirebilir ama biz insanoğlu bu iki hayvanı da daha çok kendimize benzettik. Bu hayvanlar bizden birşeyler kaptılar. Köpekleri daha çok avlu uçlarına, kedileri ise daha çok evlerimize koyduk. Bizleşen bu hayvanları hep birbirinden uzak tuttuk. Bazen aynı hanenin ikisine de sahip olduğunu görürüz. Bu kadar yakın ama aslında uzak olan bu iki cins birbiriyle bir araya geldiğinde ise oyun oynamaya, aynı hane ya da aynı mahalle çatısı altında vakit geçirmek istediler ama belki de bizim onlara aşıladığımız bazı duygular nedeniyle kuyruk farkları ortaya çıktı. Bir tam oyun oynayacak diğeri kuyruğunu sallıyor, diğeri oyun oynamayacak ama kuyruğunu sallıyor.

Birbirini aslında hep yanlış anlayan bu iki cins tarih boyunca sürekli birbirine zıt oldular. Ama niyetleri aynıydı. Niyetleri bu kadar iyi olan fakat bir türlü anlaşamayan başka iki farklı cins var mı? Ben bir tane biliyorum ama aynı cinsten. Kim o peki? İnsandır dostlar evet insan. Çok olmasa da insan.

Bazen çok iyi olabiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.