Yunan’larla Türkler Arasındaki Benzerlikler

İlber Ortaylı’nın bir konuşmasında ifade ettiği “Akdeniz havzasındaki toplumların birbirlerine yakınlıkları” konulu açıklamalarından sonra Yunanlılar ile Türkler arasındaki benzerlikler şaşırtıcı derecede.

Çok Küfür Etmeleri

Yunan’ların çok küfür ettiği bilinen bir gerçek. Hatta İsa’ya bile küfreden bir toplum Yunanlar. Çok asabi ve oldukça sinirliler. Duygularını kontrol etmekte zorlandıkları da ortada. Hal böyle olunca Yunanlar bizlere oldukça benziyor.

Çok Sigara İçmeleri

Her ne kadar ülkemiz (çok şükür) en fazla sigara tüketilen ülke sıralamasında ilk 20’ye giremese de Yunanistan listenin 14. sırasında. Haliyle bu sigara içme oranı, ülkemizle yakın bir benzerlik taşıyor.

İlginizi Çekebilir:  Bozuk Para Hastalığı

Eğlenceye Düşkün Olmaları

Bir Yunan, işten çıktıktan sonra denize girer, çıktıktan sonra da teknede balık sefası yapar. Bu, onların en tipik özelliklerinden. Yanın bir de “Uzo” adını verdikleri rakıya benzer içki türüyle de eğlenceyi süslerler.

Sıcakkanlı Olmaları

Tıpkı ülkemiz insanları gibi, sıcakkanlı milletlerdir Yunanlar. Her ne kadar “çocuklarını Türklerle korkutsalar da” benzerliklerimiz hayli fazla. Samimiyet, hatta gereksiz samimiyet Yunan’ların bayıldığı meziyetlerinden sadece biri.

İlginizi Çekebilir:  Esnaf Lokantaları

Fanatik Olmaları

Geçtiğimiz günlerde Yunanistan takımlarından birinin başkanı bir olay üzerine sahaya belindeki silahla girmiş ve futbolcu ve hakemlerle kavga etmişti. Olympiakos, Panathinaikos, AEK gibi takımları, ateşli taraftar gruplarına sahip olmaları ile dünyaca ün salmış.

Yemek Kültürleri

En çok benzediğimiz kültürlerden biri de yemek kültürü. Yine her ne kadar lokum, yoğurt ve baklava gibi tatlarımızı çalmaya çalışsalar da aynı havzanın (Akdeniz havzasının) insanları olduğumuzdan yemek kültürlerimiz de aşırı derecede benzerlik gösteriyor. Yemeklerde sebzelerin kullanılması, yağlı yemeklerin Yunan mutfağında önemli yer edinmesi Türklerle Yunanlıların arasındaki benzerliklerden sadece biri.

İlginizi Çekebilir:  Paşa Olamazsın Demedim Adam Olamazsın Dedim

Ve Kinleri

Buraya değinmek istemiyorum. Fakat aklı başında Yunanlar, Türklerle olan benzerliklerini hiçbir zaman gizlemezler. Her millet de olduğu gibi Yunan’larda da Türklere karşı bir önyargı olduğu bilinen bir gerçek. Hatta Yunan ebeveynler çocuklarının tabağındaki yemeği yemedikleri zaman onları “Türklere vermekle” tehdit ederlermiş hikayesi sıkça anlatılır.

Yunanlar, 400 yıla yakın bir zaman Osmanlı hakimiyetinde yaşamış bir ulus. Bu da haliyle Osmanlılar’dan ve Türklerden nefret etmelerine sebep olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara