Kenneth Neal Waltz Kimdir?

8 Haziran 1924 tarihinde Amerika’da doğmuş, Kolombiya ve Kaliforniya Üniversitelerinde okumuştur. Kenneth Waltz, ayrıca çoğu otorite tarafından neorealizmin de kurucusu sayılmaktadır. Thomas Hobbes, Niccolo Machiavelli ve Immanuel Kant gibi düşünürlerden etkilenen Kenneth Neal Waltz ve kendisiyle özdeşleşen görüşler ve temsilleri sizler için derledik.

Waltz’a Göre Uluslararası Sistemin Üç Özelliği;

Düzenleyici İlke: Uluslararası sistemde üst bir otorite yoktur ve bu nedenle anarşik bir karaktere sahiptir. Bu nedenle hayatta kalma temel önceliktir ve bunun da yolu devletler için kendi başlarının çaresine bakmaktır.

Birimlerin (devletlerin) Kararları: Refah, güç ve şekilleri itibariyle devletler, farklı özelliklere sahip olsalar da, sistemin anarşik yapısı devletleri benzer davranış biçimlerine zorladığı devletler işlevsel olarak birbirlerinin aynısıdırlar.

Kapasitelerin Dağılımı: Devletlerin güç kapasiteleri ve bu kapasitelerin nasıl dağıtıldığı uluslararası sistemin yapısını belirler. Örneğin büyük güçlerin kaç adet olduğu uluslararası sistemin tek kutuplu, iki kutuplu ya da çok kutuplu olup olmadığını belirleyen temel değişkendir.

İlginizi Çekebilir:  İnstagram Fenomeni Ezgi Eyüpoğlu Yıldırım Kimdir?
Yapısalcı Neorealist Teori;

Waltz’a göre devletlerin davranışlarını belirleyen, birimlerin davranışları değil, uluslararası sistemin yapısıdır. Waltz, devlet davranışlarını sistemin yapısıyla değil devletlerin iç özellikleriyle açıklayan teorilere (emperyalizm teorileri, demokratik barış teorisi, insan doğasına ağırlık veren klasik realizm) indirgemeci teoriler  adını verir. Waltz’a göre devletler anarşik ve rekabetçi bir sistemde kendi varlıklarını korumak zorunda olan birimleridir. Bu nedenle, işlevsel olarak birbirlerine benzerler. Ne oldukları, nasıl yönetildikleri önemli değildir. Waltz’ın ona yöneltilen eleştirilere cevap verirken ifade ettiği gibi neorealizmin bir ”devlet teorisi” ya da ”dış politika” teorisi bulunmamamktadır. (Waltz, 1986: 339)

İlginizi Çekebilir:  Alaattin Çakıcı’yı Otelinde Ağırlayan Mustafa Altunhan Kimdir?
Geyik Avı Oyunu;

Realizmin altın kurallarından olan kendi başının çaresine bakma ilkesini Kenneth Neal Waltz, ünlü Geyik Avı Oyunu ile açıklamıştır. Buna göre;

Açlıkla yani hayatta kalma savaşı (realizme göre devletlerin nihai amacı) ile karşı karşıya kalmış beş kişi bir araya gelir ve açlıklarını giderebilecek bir geyik avlamaya girişirler. Geyik avı için ortaklaşa bir tuzak hazırlarlar. Fakat bunlardan bir tanesi için tavşan avlamak yeterlidir. Bu kişi geyik için tuzak kurulduğu sırada avlanma mesafesine yaklaşan tavşanı avlamayı tercih eder. Böylelikle beş kişiden ayrılan bu kişi kendi açlığını gidermiş olsa da, geyiğin kaçmasına sebep olur.

Bu örnek bizlere fiili olarak uluslararası ilişkilerde iş birliği ve kolektif hareket etmenin –realizme göre- imkansız olduğuna vurgu yapar. Devletler kendi çıkarları ve gelecek kaygıları için ortaklaşa bir hareket ve alınmış, çoklu bir karardan ayrılabilirler. Bu devletlerin her ne olursa kendi başının çaresine bakmaprensibiyle doğrudan alakalı bir durumdur.

İlginizi Çekebilir:  Hasan Basri Yalçın Kimdir? Aslen Nereli ve Kaç Yaşında? Ne İş Yapıyor?

Fakat bu durumda her devletin kendi güvenliği ve geleceği söz konusu olduğunda dolayı bunu sağlamak için atılan her adım diğer devletler için bir risk unsuru taşıyacaktır. Devletler, kendi geleceklerini güvence altına almak zorundadırlar fakat uluslararası ilişkiler devletlerin aldıkları kararlarında diğer devletleri de gözetmesi ön koşulunu ortaya koymaktadır. Bu örnek, güvenlik ikilemi (güvenlik ikilemi) olarak adlandırılan krizin ortaya çıkması açısından da oldukça önemlidir.

Kitaplar;

  • Uluslararası Politika Teorisi (1979)
  • Man, teh state and War (1959)
  • Realism and International Politics (2008)

Kenneth Neal Waltz, 2013’te Washington’da ölmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce