Kent Arkeolojisi Nedir?

Kent arkeolojisi nedir? Yanlış kanının aksine kent arkeolojisi, kentlerin içinde yapılan kazı çalışmaları değil kentlerin tarihsel oluşum süreçlerini, arkeolojik kazı yöntemleriyle belirlemek kadar, ortaya çıkan bilgi ve belgeleri şehrin günümüzdeki yaşamını rahatsız etmeden o yerleşim yerine kazandırmak maksadıyla da yapılmaktadır. Bir başka ifadeyle, kentteki bir arkeolojik kalıntıyı ortaya çıkarmak, herhangi bir yerde yapılan arkeolojik kazıyla aynı süreci temsil eder. Fakat söz konusu kalıntının kentin hüviyetine kazandırılması için yapılacak uygulama, kent arkeolojisi tanımına girmektedir. Bu yüzden dolayı kent arkeolojisi sadece arkeologların değil, planlama uzmanlarının ve kentin yaşamı, geleceği, ile ilgili söz sahibi olan tarafların birlikte ele alarak değerlendireceği bir süreçtir.

İlginizi Çekebilir:  Ahşap Meskenler Nelerdir? Özellikleri Nelerdir? Hangi Bölgelerde Rastlanır?

Bunun temeli, kentin geçmişini temsil eden kente kazanımını sağlamaktır. Bir başka tanımla kent arkeolojisi; arkeoloji, kent planlama ve kültürel miras yönetiminin birleşimi sonucu meydana gelmiştir.

Yukarıda da değindiğimiz gibi şehrin içinde bilimsel ya da kurtarma maksadıyla yapılan çalışma, yöntem olarak herhangi bir yerde yapılan arkeolojik çalışmadan farklı değildir. Dolayısıyla bu da arkeolojik kazı olarak tanımlanmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  En Kaliteli Kömür Türü Hangisidir? Neden?

Kentin içinde yapılan bir arkeolojik kazıdan elde edilen bir belge, veri her ne kadar kentin geçmişi ile ilgili bilgi hazinemizi geliştirmekte ise de bunun kent arkeolojisi tanımına dahil olabilmesi için kentin süregelen güncel yaşamıyla belirli bir plan içinde bağdaştırılması gerekmektedir. Bu, arkeolojik kazılarda bulunan bulguların kentin yaşamını bozmayacak şekilde sergilenmesi, yerinde kaldırılarak başka bir yere ya da müzeye nakil olması ve hatta modellenmesi biçiminde de sağlanmaktadır. Dolayısıyla arkeolojik kazı, kentin geçmiş serüvenini öğrenmemiz için zorunlu olan bir uygulamadır. Kent arkeolojisi ise kentin geçmişiyle ilişkili olan belli kıstaslar kapsamında seçilmiş belge ve verilerin ketin yaşamına katılmasıdır.

İlginizi Çekebilir:  Strabon’un Coğrafi Görüşleri ve ‘Geographika’ Adlı Eseri

Diğer arkeoloji türü için tıklayınız:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara