Su İhtiyaçlarına Göre Bitkilerin Sınıflandırılması

Bitkiler, su ihtiyaçlarına göre çeşitlilik gösteriyor. Peki bitkilerin su ihtiyaçlarına göre sınılandırılması nasıldır? Bitkiler su ihtiyaçlarına göre nasıl tasnif edilmiştir? Bitkiler su isteklerine veyahut da su sarfiyatlarına göre şu şekilde sınıflandırılır:

Hidrofiller

Hidrofiller, bir diğer ismiyle suyu çok seven bitki. Suyu çok seven ya da sucul olarak adlandırılan söz konusu bu bitkiler, açık tatlı sularda, devamlı olarak suyun biriktiği alanlarda yetişir. Su süseni gibi geniş yapraklı özelliğe sahip olan bu bitkiler, koparıldıklarında hemen solması ile de bilinirler.

İlginizi Çekebilir:  Coğrafyada Nedensellik İlkesi Nedir?

Higrofitler

Bu bitki tipinde su kaybı üzerinde kontrol edici özellikler yoktur. Söğüt veya kavak ağacı gibi genel olarak su tüketimi fazla olan bitkilerdir.

Mezofitler

Mezofitler, kısa bir dönem aralığında susuzluğa karşı direnç gösteriler veya solma noktasına kadar su kaybına karşı dayanıklıdırlar.

İlginizi Çekebilir:  Set Gölleri Nedir? Kaça Ayrılır?

Kserofitler

Morfolojilerinde ya da fizyolojilerinde su sıkıntısına karşı adapte edici özelliğe sahip olan bir türdür. Fakat kserofitler, su verildiği zamanlarda ise hızla büyürler. Maki ve gariglerin büyük bir çoğunluğu ile kızılçam ağaçları bu gruba dahildir.

Kserofiller

Bu bitkiler kuraklığı sevmeleri ile bilinirler. Genellikle yaprakları iğne şeklinde olup susuzluğa çok uzun bir süre dayanırlar. Kaktüsler, bu bitki türüne örnek olarak gösterilebilir.

İlginizi Çekebilir:  İngilizce Hazırlıkta Devam Zorunluluğu Var mı?

Halofitler

Bu bitki türleri, diğer bitki türlerinden farklı olarak tuzlu su ortamlarında yetişmektedirler. Hücre öz suları, tatlı suya nazaran yoğun olduğu için tuzlu suyu çekebilme özelliğine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara