Definecilik Nedir?

Definecilik nedir ve ne demek? Sık sık arkeoloji alanında karşımıza çıkan ya da gündelik hayatta örneklerine ve ilgilenenlerine rastladığımız define işini yapanlara ”defineci” adı verilir. Ancak definecilik, tanım olarak sadece bundan ibaret değildir. Peki definecilik nedir, ne demek?

Definecilik, kanunlarla belirlenmiş, ülkemize has bir kavramdır. Defineciliğin tanımını şu şekilde yapmak mümkündür: ”Arkeolojik bir dolgu dışında herhangi bir yerde var olduğu tahmin edilen; kültürel değil parasal açıdan bir karşılığı bulunan cisim veya buluntuların aranmasıdır.”

İlginizi Çekebilir:  Okumak ve Okutmak

Bir başka ifadeyle definecilik, herhangi bir nedenle bir yeri terk eden birinin giderken saklamış olduğu maddi varlığını bularak ortaya çıkarmaktır.

Bu sebepten dolayı define bulmak için yapılan çalışmalar, yasal açıdan arkeolojik sit alanlarının dışındaki yerlerde müze denetiminde yapılabilir. Fakat, ülkemiz gibi diğer ülkelerde arkeolojik kültür envanterinin eksik ya da yeterisz olması ve toplumda bir tutku haline gelen definecilik sebebiyle yapılan politik baskı, çoğu zaman arkeolojik dolguların da tahrip olmasına neden olmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Kalay Madeni Nedir? Özellikleri ve Kullanım Alanları Nelerdir? Nerelerde Çıkarılır?

Daha önceleri, söylencelerle yönlenen define taramaları, toprak altında bulunan madeni kalıntılara duyarlı jeofizik metotların gelişmesi ve dedektör olarak bilinen tarayıcının piyasaya sürülmesiyle daha mekanize ve tehlikeli bir hal almaya başlamıştır. Fakat, toplumda hala arkeoloji ile defineciliğin arasındaki fark, gereği kadar anlaşılamamıştır. Oysa ki defineciliğin arkeoloji ile uzaktan yakından bir ilgisi yoktur. Arkeoloji kültür maksatlı yapılırken definecilik ise maddi kaygılar nedeniyle yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz