Keriman Halis Ece Kimdir?

Keriman Halis veya Keriman Halis Ece, 16 Şubat 1913 tarihinde Osmanlı Devleti sınırları içerisinde dünyaya gelen ve Türkiye’nin ilk dünya güzeli seçilen piyanist ve model. Keriman Halis 31 Temmuz 1932’de 28 ülkenin katıldığı bir güzellik yarışmasında birinci olmuş ve kendisine Atatürk tarafından Ece soyadı takdim edilmişti. 

Keriman Halis Kimdir? 

Keriman Halis, 16 Şubat 1913 tarihinde dünyaya geldi. Dönemin ünlü tüccarlarından biri olan ve aynı zamanda Hızır ismi verilen yangın söndürme tüplerinin üreticisi Tevfik Halis Bey ve Ferhunde Hanım’ın altı çocuğundan biri olan Keriman Halis’i yarışmalara babası tarafından kaydoldu. Tahsilini Feyziati (daha sonra Boğaziçi adını almıştır) Lisesi’nde tamamladı. Halis’in amcası olan Muhlis Sabahaddin Ezgi, ünlü operet bestecilerinden biriydi. Halası Neveser Kökdeş ise ünlü kadın bestekarlarımız arasında yer alıyordu. Halis’in kardeşleri arasında ise Galatasaray Spor Kulübü’nün idarecilerinden Turgan Ece de yer almaktadır. Melek Kobra (Ayşe Opereti), Mete Uğur ve Asım Ekren gibi ünlü isimler de Keriman Halis’in yeğenleri arasında yer alıyordu. 

Evliliği 

Keriman Halis ilk evliliğini Dr. Orhan Sanus ile yaptı. Keriman Halis’in bu evliliğinden Sezai Biltin Sanus isminde bir oğlu; Ece Sanus isminde de bir kızı dünyaya geldi. 

Keriman Halis ikinci evliğini ise dönemin ünlü tüccarlardan biri olan Hasip Tamer Bey’le yaptı ve bu evlilikten Cenk Tamer bir erkek evladı oldu.

Özel Hayatı 

Keriman Halis iyi yetişmiş ve iyi bir eğitim görmüştü. Çok iyi derecede Fransızca konuşan Halis, usta bir piyanistti. Ayrıca iyi yemek yapan ve iyi dikiş diken birisiydi. Keriman Halis, hem Çerkez Adige hem de Çerkez Ubıh kanı taşıyan Kafkas kökenli biriydi ve baba tarafından, Bıjnav sülalesine mensuptu. 

Güzellik Yarışması 

Keriman Halis’in Belçika’da kazandığı yarışmanın orijinal adı International Pageant of Pulchritude idi. Türkçe olarak Uluslararası Güzellik ve Zarafet Yarışması, o dönemin en prestijli güzellik yarışması organizasyonuydu. En eski organizasyonlardan olan yarışma bütün ülkelerce saygı görüyordu

O dönemdeki ismiyle International Pageant of Pulchritude (Uluslararası Güzellik ve Zarafet Yarışması) olan yarışma söz konusu dönemde dünyanın en saygın yarışmaları arasında yer alıyordu ve dünyadaki itibarı son derece iyiydi. Keriman Halis’in dünya güzeli seçildiği yarışmaya ise dünyadan 28 ülke karışım göstermişti. Keriman Halis, bu yarışmaya Türkiye güzeli seçilerek katılmıştı. O dönemde Türkiye’de güzellik yarışmaları 4. kez düzenleniyordu. 

Finalde Alman güzeli ile beraber Keriman Halis de yer aldı ve dünya güzeli Türkiye’den seçildi. Yarışmanın bitmesi ve Keriman Halis’in birinci seçilmesinin ardından salonda bulunan Türkler ve diğer izleyiciler hep bir ağızdan “Yaşasın Miss Turkey” diyerek bağırdılar. 

Daha sonra Türkiye’ye gelen Keriman Halis, Sirkeci İstasyonunda nasıl karşılandığını şöyle anlatıyor:

En sonunda ben ve Almanya güzeli kaldık. Kırmızı bir tuvalet giymiş, yakasına da beyaz kurdele takmıştım. Jüri başkanı elindeki zarfı açtı. Heyecandan bayılabilirdim. Ve bütün tiyatro salonu, ‘Yaşasın Miss Turkey!’ sesleriyle inledi.”

Atatürk Tarafından “Ece” Soyadı Verildi

Soyadı kanunu 1934 senesinde çıkarılmıştı. Soyadı kanunun yürürlüğe girmesinden hemen sonra Keriman Halis’e bizzat Atatürk tarafından “Ece” (kraliçe anlamına geliyor) soyadı verilmiştir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.