Kia Sportage Yağ Lambası Yanıyor Nasıl Söndürülür?

Araçlarda kullanılan sistemler her yıl daha da karmaşık bir hale bürünmektedir. Yakıt tasarrufunun ve emniyetin sağlanması amacıyla olduğu kadar, arabanın donanımını izlemek ve korumak da istenen şeylerdir. Bunun için elektronik beyin ve sensörler kullanılır. Gelişmeye oranla daha karmaşık bir hale gelen araç sistemleri arasında arıza ve ikaz lambaları da yer alır.

Araçta tespit edilen bir sorun olduğu zaman bu gösterge panelinde sorunu belirten semboller yanmaktadır. Bu semboller aracılığıyla şoföre gereken mesaj verilmeye çalışılır. Bazı arabalarda sesli mesajlar da çıkan sembolleri destekler niteliktedir. Kia Sportage marka araçların gösterge panelindeki ikaz lambaları bu modele özgü olacak biçimde belirlenmiş sembol kombinasyonlarıdır. Lambanın aldığı renk ise durumun ciddiyetini şiddetini gösterir.

İlginizi Çekebilir:  Araç Kiralarken İstenen Belgeler

Gösterge panelinde görülen yeşil ve mavi renkli lambalar, sürücü için uzun farların ya da cruise denetiminin aktif olduğu bilgisini vermek maksadıyla yanmaktadır. Kehribar yahut turuncu renkte yanan lambaların amacı ise daha çok uyarı vermektir. Kırmızı renkteki semboller ise daha ciddi durumları anlatır. Arıza ve acil müdahale gerektiren durumların gösterilmesinde bu renk büyük rol oynar.

İlginizi Çekebilir:  Otomatik Arabada Akü Biterse Nasıl Çalışır?

Kehribar renginde yaşanan sorun bir aciliyet teşkil etmez, motorun daha dayanabilir durumda olduğunu ancak yakın zamanda servise gitmesi gerektiğini anlatır. Kırmızı renk ise anında el atılması gereken bir sorun olduğunu gösterir. Yağ lambası kırmızı şekilde yanıyorsa yağ seviyesi çok düşmüş olacağını ve hemen tedbir almak gerektiğini belirtir.

Yağ lambası sembolü yandığı zaman araç seyir halindeyken hemen kenara çekilerek dörtlüler yakılır. Araç durduktan sonra motor yağı kontrol edilir. Yağ seviyesi azaldıysa yağ eklemesi yapılır. Eğer sorun yağ azalması ise bu aşamadan sonra yağ lambası sönecektir. Yağ eklendikten sonra da uyarı işareti yanıyorsa yola devam edilmeyerek Kia yetki servisinden yardım talep edilmelidir.

İlginizi Çekebilir:  Passat Hararet Işığı Yanıp Sönüyor Sebebi Nedir?

Yağ lambası yanar haldeyken yola devam etmek motora geri dönüşü çok zor olan birtakım hasarlar verebileceği için hangi durumda olunursa olunsun aracı sürmeye devam etmemek gerekir. Yağ seviyesinin ayarlanması çoğu zaman sorunu çözmektedir. Yağ dolumunu yaparken araç kılavuzunda gösterilen adımları takip etmek daha doğru ve hızlı sonuç almaya yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara