Kia Sportage Kar İşareti Neden Yanar?

Gösterge panelinde bulunan ve uyarı ile hata görevi bulunan sembollerin çok çeşitli anlamları bulunmaktadır. Göstergede simgenin yanması kendi kendine olan bir hal olmayın ara planında bir şeylerin ters gittiğine ya da yapılması gereken bir durumun olduğunu göstermektedir. Panelde yer alan işaretlerden bir tanesi de kar işareti olup dışarıdaki havayla alakalı bilgi veren yani uyarıcı bir işarettir.

Bu işaretin gösterge panelinde yanması, don uyarısı ya da kar modu olarak algılanmalıdır. Bu bağlamda dışarıda kötü bir havanın olduğu bilinerek yola çıkılmalı, alınan tedbirler bu hususta düzenlenmelidir. Kar lastiğinin takılı olması gibi çeşitli önlemlerin bu işaretin yanmasının ardından emin olmak önemlidir. Dış koşullara arabanın önceden hazırlanması bağlamında yeri büyüktür.

İlginizi Çekebilir:  Audi Partikül Filtresi Sistem Arızası

Arabadaki sembollerin hiçbiri boş ve öylesine yanıp sönen işaretlerden değildir. Hepsinin bir anlamı olduğu unutulmamalı ve ona göre davranılmalıdır. Gösterge panelindeki işaretlerin hemen hepsi 2005 yılından bu yana değişim ve gelişim göstermektedir. Zira değişen koşullarla birlikte ihtiyaç duyulan şeyler de artmaktadır. Bu ihtiyacın karşılanması bakımından gösterge çeşitliliği de aracın gelişmişliğiyle alakalı olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Ücretsiz İlan Verme Sitesi

Gösterge panelinde yanan her işaret bir hata niteliğinde değildir. Bu sebeple hemen panik yapmak gereksizdir. Uyarı ve haber verme özelliği taşıyan pek çok sembol de bulunmaktadır. Genel olarak sembol kırmızı renge dönmediği sürece otomobilin çalışmasında büyük bir sıkıntı çıkmayacaktır. Ancak bir sorunun habercisi sayılabileceği için görmezden gelmek de doğru değildir. Sembolün ne için çıktığı ve nasıl gideceği hakkında araştırmalar yapılmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Triger Kayışı Nedir? Ne İşe Yarar?

Arabada görülen sembolün ciddi bir soruna sirayet ettiği düşünülüyor ise ya da ne olduğu konusunda şüpheler bulunuyorsa bir servise başvurmak yararlı olabilir. Çoğunlukla kırmızı renkli semboller önemli bir mekanik ya da güvenlik sorunu anlamına gelirken hatırlatma da olabilir. Sarı ve turuncu renklerde yanan semboller ise bir şeylerin bakıma yahut onarıma ihtiyaç duyduğunu gösterebilir.

Bu renklerde bir uyarı alındığında servis seçeneği değerlendirilmelidir. Semboller renksiz, yeşil ya da mavi renkte ise bir sistemin açık olduğu ya da çalışır durumda unutulduğu gibi anlamlara gelebilmektedir. Bu uyarılarda aracı kontrol etmek genellikle işe yarar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce