Gündem

Kimyon, Şişkinliğe/Gaz Sancısına İyi Gelir mi?

Daha çok mutfaklarda kullanılan, yemeklerin vazgeçilmez baharatlarından biri olan kimyonun bilinen fazlaca yararı vardır. Peki kimyon şişkinliğe iyi gelir mi? Mide gazını giderir mi? Gaz sancısı için nasıl kullanılması gerekir? Bugünkü yazımızda bunların cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Kimyon, geleneksel olarak sindirim sistemi sorunlarını hafifletmek için kullanılan bir baharattır. İçinde bulunan doğal yağlar, enzimler ve antioksidanlar sayesinde sindirim sistemini düzenleyerek ve gaz oluşumunu azaltmaktadır. İçinde bulunan yardımcı maddeler bağırsak gazlarını azaltmaya yardımcı olur ve bunun neticesinde, gaz oluşumunu önleyerek var olan gazları gidermeye yardımcı olmaktadır.

Bunun yanı sıra kimyon içinde doğal yağlar barındırır ve bu doğal yağlar, bağırsak kaslarda rahatlatıcı bir etki bırakabilir. Kimyon, içerdiği antioksidan özelliklere bağlı olarak, bağırsak iltihabını azaltabilir. Bu, bağırsak sağlığını iyileştirerek şişkinliği hafifletebilir. Kimyonun gaz ve şişkinliği azaltması için çeşitli şekillerde kullanılabilmektedir. Bunlardan biri “çay” olarak tüketilebilir. Bir fincan sıcak suya bir çay kaşığı kimyon ekleyip karıştırarak, yemeklerden sonra tüketebilirsiniz. Aynı zamanda yemekleriniz yaparken kimyon ekleyebilir, özellikle gaz yapan yemeklerde bunu değerlendirebilirsiniz.

Bütün bunlara rağmen, şiddetli veya sürekli sindirim sorunları yaşayan biriyseniz doktora başvurmalı ve profesyonel olarak tedavi yöntemleri deneyebilirsiniz. Kimyonun kullanımı, kişinin özel sağlık durumuna bağlı olarak değişebileceği için bir uzmana danışmak her zaman en iyisi olacaktır.

  • kaynak: memorial.com.tr, (Erişim tarihi: 22 Ocak 2024)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.