Kır Atın Yanında Duran Ya Huyundan Ya Suyundan Ne Demek?

Kır atın yanında duran ya huyundan ya suyundan. Bugünlerde oldukça fazla duyduğum bir atasözü olan “kır atın yanından duran ya huyundan ya suyundan” atasözü, anlamı bakımından çok zengin bir atasözümüzdür. Atasözünün anlamı nedir? Kır atın yanında duran ya huyundan ya suyundan atasözünün eş anlamlısı nedir?

Kır Atın Yanında Duran Ya Huyundan Ya Suyundan Ne Demek?

Kır atın yanında duran ya huyundan ya suyundan, herhangi bir kişiye ya da bir düşünce sistemine yakın olan birilerinin veya bu kişi ve düşüncelerle içli dışlı olan kişilerin muhakkak bu kişi ve düşüncelerden etkileneceğini ifade eden bir atasözüdür. Burada kast edilen şey şudur; kişi, yakınında olan birilerinden muhakkak bir şeyler öğrenir, kendi düşünce ve davranışlarında o kişi ve düşüncelerin mutlaka bir yeri olur.

Kır atın yanında duran ya huyundan ya suyundan atasözünün eş anlamlısı “körle yatan şaşı kalkar” atasözüdür. Burada körle yatmak ya da kır atın yanında durmaktan kast edilen şey iyi ya da kötü bir insanın yakınında olmak ya da onunla içli dışlı olmak kişide bir etki bırakır.

Üzüm üzüme baka baka kararır atasözü de bu atasözünün kötü anlamdaki eş anlamlısıdır. Hatta bu deyimi “bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim” atasözü ile de açıklamak gayet mümkün. Çünkü bir kişinin sözleri davranışları ve tutumları beraber olduğu kişilerle doğrudan alakalıdır.

Kır atın yanında duran ya huyundan ya suyundan atasözünün mecazi bir anlama sahip olduğunu belirttikten sonra atasözünün eş ve yakın anlamlılarını şöyle verelim;

1-) Körle yatan şaşı kalkar.
2-) Üzüm üzüme baka baka kararır.
3-) Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: